M. Özalp Birol

M. Özalp Birol

1961′de İstanbul'da doğdu.

1983′te Boğaziçi Üniversitesi Yöneticilik (Satış ve Pazarlama) Bölümü'nden mezun oldu.

1985-1994 yılları arasında, Unilever ve Nestlé grup şirketlerinde ve Turcas Petrolcülük A.Ş.'de (Türkpetrol Holding) marka yöneticiliğinden satış ve pazarlama müdürlüğüne uzanan çeşitli pozisyonlarda görev yaptı.

1994 yılında Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.'ne geçen Birol, 2001 yılına kadar, kurum bünyesinde, "Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Reklam, Halkla İlişkiler, Kültür ve Sanat Bölüm Başkanlığı", "Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık A.Ş. Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği" ve "Yapı Kredi Kurumsal İletişim Direktörlüğü" görevlerinde bulundu.

2001-2004 yılları arasında "Koç Kültür Sanat ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi" ve Koç Finansal Hizmetler A.Ş.'de de "Kurumsal İletişim Direktörü" olarak çalışan Birol, 2004 yılından bu yana Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü olarak Pera Müzesi'ni, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nü ve vakfın kültür-sanat alanındaki girişimlerini yönetmektedir.

M. Özalp Birol, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Üyesi, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Mütevellisi ve Yönetim Kurulu Üyesi, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi; Venedik Bienali Türkiye Pavyonu, Barış İçin Müzik Vakfı, T-One Derneği, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi ve 2016-17 döneminde başkanlığını yaptığı İstanbul Rotary Kulübü'nün Danışma Kurulu Üyesidir.

İlgili Dosyalar