Ahmet Burak

Ahmet Burak

1954 yılında İstanbul'da doğdu. FMV Işık Lisesi'ndeki öğrenimini takiben sırasıyla, ODTÜ İşletme, University of Denver BSBA, University of Denver MBA Finans Bölümünden mezun oldu. Arthur Andersen denetim şirketinin İstanbul ve Londra ofislerinde görev yaptı. 1 yıllık Interbank Müdürlüğünden sonra 1986 yılında Coca-Cola şirketinde Mali ve İdari İşler Müdürü olarak göreve başladı.

1991 yılında Coca-Cola şirketi Türkiye şişeleme operasyonlarının Genel Müdürlüğünü, 1992 yılından itibaren Kanada'da Coca-Cola İcra Heyeti Başkan Asistanlığını yaptı. 1993 yılı ortasında Coca-Cola ürünlerinin hiç bulunmadığı Orta Asya ve Kafkasya bölgesinde Coca-Cola operasyonlarını başlatmak üzere Türkiye'ye döndü. Bu dönemde Coca-Cola, 8 ülkede 12 fabrika kurarak, bölgenin %75 Pazar Payı ile en büyük meşrubat firması oldu. 8 yıllık Genel Müdürlük görevinden sonra 2001 senesinde Coca-Cola Türkiye Başkanlığı görevine başladı. 8 yıl içerisinde Türkiye Bölgesi en yüksek kârlılığa ve %72 Pazar Payına ulaşırken, şirket içerisinde 200 ülke içinde 13.sıraya yükseldi. 2009 senesi içerinde, Coca-Cola şirketinden emekli oldu.

2010 senesinden itibaren Yönetim Danışmanlığı şirketini kurmuştur ve kategorilerinde #1 olan sanayi ve hızlı tüketim malları sektörlerinde bağımsız Yönetim Kurulu üyesi ve Yönetim Danışmanlığı yapmaktadır.

İlgili Dosyalar