Otomotiv Mühendisliği Lisans Programı

Otomotiv Mühendisliği Lisans Programı

ÖNEMLİ DUYURU: 

OTOMOTİV MÜHENDİSLİĞİ PROGRAMI ŞU AN ÖĞRENCİ KABUL ETMEMEKTEDİR.


Ülkemiz otomotiv sektörü, ulusal sanayimizin lokomotiflerinden biri durumuna gelmiş olup, bu alanda nitelikli insan gücü ihtiyacı giderek artmaktadır. Sektörün teknik eleman ihtiyacı genellikle makine, imalat, elektrik, elektronik, mekatronik vb. mühendislerinden karşılanmakta, ancak bu mühendislerin eğitimi ve sektöre uyum sağlamaları zaman almaktadır. Bu nedenle Işık Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünde "otomotiv mühendisliği" programı açılmıştır ve 2012/13 akademik yılından başlayarak öğrenci kabulüne başlayacaktır.
 
Otomotiv Mühendisliği Programının laboratuvar donanımının planlanması tamamlanmış olup, Işık Üniversitesi ile Doğuş Otomotiv A.Ş. arasında imzalanan işbirliği sözleşmesi kapsamında en kısa sürede gerçekleştirilecektir. Planlanan laboratuvarlar hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Otomotiv mühendisliği, otomotiv sektörü ve bu sektörle ilgili sanayi dallarının mühendislik problemleri ve ihtiyaçlarıyla ilgilenen, makine, mekatronik,  elektrik-elektronik, ve yazılım mühendisliği yöntemlerini ve teknoloji ürünlerini kullanarak otomotiv sistemlerinin tasarımını amaçlayan disiplinlerarası bir mühendislik dalıdır. Otomotiv mühendisliği uygulama alanları; tasarım, otomotiv üretim sistemleri, montaj sanayi, robot sistemleri, gibi çok geniş bir yelpazede yer almaktadır. Bu kapsamda yetiştirilen otomotiv mühendislerinin; otomotiv teknolojileri, üretim süreçleri, malzemeleri, mevcut ve alternatif yakıtlar, güvenlik sistemleri, otomotiv ve çevre etkileşimi gibi konularda bilgi sahibi olması hedeflenmektedir. Otomotiv mühendisliği mezunları yukarıdaki alanlarda kolaylıkla iş bulabilme şansına sahiptirler.
Işık Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği programında, uygulanan 138 kredilik program sadece meslek olarak otomotiv mühendisliğini seçenlere değil, ileride farklı alanlara yönelmeyi hedefleyenlere de mükemmel bir alt yapı sağlayacaktır. Ayrıntılı ders programı hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz Analiz yapma, problem çözme, mantık yürütme, sonuca varma, yaratıcı düşünme, takım olarak çalışma, iletişim kurabilme gibi becerilerin derslere yayılarak, programlı ve sistematik olarak mesleki bilgiyle harmanlanarak verildiği bir program tasarlanmıştır. Otomotiv mühendisliği programının disiplinlerarası doğası nedeni ile gerek Makine, gerek Mekatronik, gerekse Elektrik – Elektronik mühendisliği bölümü öğretim üyeleri, bu programa önemli ölçüde destek verecektir. Eğitimin tamamen İngilizce olması, genel becerileri tamamlayacaktır.

Yurt dışı tecrübe kazanmanız için değişim programları varlığı, diğer Bölümler ile Çift Anadal ve Yandal uygulamaları diğer bir avantajdır.

İlgili Dosyalar