Laboratuvarlar

LABORATUVARLAR

Psikoloji Bölümünün 2011 yılında tamamlanmış yeni bir araştırma laboratuvarı bulunmaktadır. Laboratuvar, bölüm üyelerinin ve öğrencilerin araştırma projeleri ve yöntem dersleri için kullanıma hazırdır.

Laboratuvarda çeşitli boyutlarda dokuz birim bulunmaktadır. Bunlardan biri göz hareketi laboratuvarı, diğeri küçük gruplarla yapılacak çalışmalar için ayrılmıştır.

Deneysel Psikoloji

Laboratuvar temelde, bilişsel psikoloji, deneysel sosyal psikoloji, deneysel klinik araştırmalar, öğrenme araştırmaları gibi çalışmalar düşünülerek kurulmuştur. Buna yönelik olarak, her laboratuvarda (optimum uyaran sunumu için) yeni PC ve CRT monitör donanımı mevcuttur.

Psikofizyoloji Laboratuvarı
Göz İzleme Laboratuvarı

Tüm laboratuvar PClerinde uyaran sunumu ile veri toplamada kullanılmak üzere E-Prime 2 Professional tam sürümü yüklüdür. Bu program dünyadaki en yaygın deneysel psikoloji yazılımıdır ve kullanımı görece kolaydır. Bu nedenle öğrenciler, E-Prime'ı son yıl yapacakları araştırma projelerinde kullanabilirler. Programla uyumlu davranım kutusu (response box) ise hassas tepki süresini, sesle verilen tepkileri kaydetmek ve uyaran - sunum süresini daha hassas biçimde kontrol edebilmek için kullanıma uygundur.

İlgili Dosyalar