İTB Mezunları

Hafize Aslan
2012 Yılı Mezunu
Bir çok alana ilgi duymama karşın, bölümlerin birbirinden keskin çizgilerle ayrılmasından ötürü seçim yapmakta zorlandım. İnsan ve Topum Bilimleri geniş tabanlı eğitim anlayışıyla öncelikli tercihim oldu. Bölümde aldığım dersler farklı bakış açıları kazanırken eleştirel düşünme yeteneğim de gelişti. Sunum içerikli dersler sayesinde kendimi iş dünyasına da hazırlamış oldum. Potansiyelin farkına varmak isteyen seçim aşamasındaki tüm öğrencilere bu bölümü öneririm.
Gökçe Erdöl
2012 Yılı Mezunu – Çift Anadal
Türkiye de lisans eğitim düzeyinde ilk kez açılan bu bölümle çift dal yapma fikri ve bölümün içeriği beni çok cezbetti. Bu bölümde okumak üniversite yaşantım boyunca aldığım en doğru kararlardan birisiydi. Aslında okumak sözcüğü biraz hafif kalır, çünkü genelde üniversitelerde verilen teorik bilgiyi biz normal hayatımızda kullanmakta biraz zorluk çekeriz. Bu bölümde öğrendiğiniz her konuda ise gündelik hayatınızdan bir şeyler bulabilirsiniz. Dahası bunu insanlara aktarırken zorluk çekmezsiniz. Bu bölümü seçerken sadece bölüm seçmeyeceksiniz, lisans eğitiminiz boyunca rahatça konuşabileceğiniz, sevecen, güler yüzlü akademik kadrosuna sahip olan ailenizi de seçeceksiniz. Öyle ki okulunuz bittiğinde bile hocalarınızla iletişimi koparmak istemeyeceksiniz. Üniversite hayatı bir kere yaşanır, bunu en güzel şekilde yaşamak istiyorsanız bu bölümü ilgi alanı çok olan, öğrenmekten asla bıkmayacak olan herkese öneriyorum.
Burcu Torun
2012 Yılı Mezunu, Cronom Yazılım – İnsan Kaynakları Asistanı
İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü'nün ilk öğrencilerinden ve de ilk mezunlarından biri olmak benim açımdan çok gurur verici. Bu bölümün en büyük avantajlarından birisi geniş bir iş alanına sahip olması, dolayısıyla da iş bulma olanaklarının çok büyük olması. Günümüz iş dünyasında tek bir alanda uzmanlaşmış mezunlara oranla, birçok konu hakkında bilgisi olan, çok yönlü olarak kendini geliştirmiş, yetenekli, bilgili ve dinamik mezunlar tercih edilir hale geldi. Ben de bölümümün bana sağladığı bu avantajı iş ararken kullandım ve belki de birçok yeni mezunun önüne geçtim. Bana bu fırsatı sağlayan hocalarıma sonsuz teşekkürler.
Cansu Kuman
2011 Yılı Mezunu, Işık Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Yüksek Lisans Öğrencisi
Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü, Sanat, Kültür ve Toplum programı mezunu olarak yazmakta olduğum bu tanıtım yazısını ilk defa 2 sene önce 3. Sınıf öğrencisiyken yazmıştım. O zamanlar bu bölümün öğrencileri olarak ben ve arkadaşlarım sanat, kültür ve toplumun birbirinden bağımsız olamayacak şekilde birbirini besleyen etmenler olduğunu öğrenerek çok yönlü bir eğitim alıyorduk. Mezun olduktan sonra Işık Üniversitesi Sanat Kuramı ve Eleştirisi Yüksek Lisans Programında akademik kariyerimi mutlulukla sürdürürken, diğer İnsan ve Toplum Bilimi Bölümü mezunu arkadaşlarım da kendilerini yine kültürün ayrılmaz parçaları olan edebiyatta, reklâmcılıkta, inovasyon alanında, halkla ilişkilerde ve bunlar gibi çok yönlü alanlarda kendilerini ifade ediyorlar ve biz İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü'nün çok yönlü eğitim anlayışı ve pragmatikliği ile kendimizin farkında bireyler olarak emin adımlarla hayatımıza yön veriyoruz.
Selen Erken
2012 Yılı Mezunu
Lise hayatı boyunca üniversitede hangi bölümü okuyacağına ve ileride hangi mesleği seçeceğine karar verememiş biri olarak, Işık Üniversitesinin İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümüyle karşılaşmamı hayatımdaki dönüm noktası olarak görüyorum. Mesleki bir eğitim vermeyi hedefleyen günümüzün kalıplaşmış eğitim sürecinin dışında olan ve birçok disiplini içinde barındıran bölümümüz sayesinde kendimi keşfettim diyebilirim. Sevgili hocalarımızın bize aktardıkları eşsiz birikimlerini ve gösterdikleri özel ilgileri ve emeklerini hayatım boyunca unutmayacağım. Bölümümüzün tek bir disiplin içersinde kendini sınırlamak is- temeyen öğrencilerin beklentilerine tümüyle karşılık vereceğini düşünüyorum.
Sedef Güney
2011 Yılı Mezunu, Lilly İlaç - Marketing Support Assistant
Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü'nün ilk mezunlarından biriyim. Eğitimim boyunca bu kadar derin ve geniş yelpazede bir bilgi birikimini başka hiçbir yerde yaratamayacağımın farkındaydım. Mezuniyetim ile birlikte de bu düşüncemde ne kadar haklı olduğumu gördüm. Gerek iş ortamının gerek günlük yaşamın her alanında bu bölümün bana kazandırdığı vizyon sayesinde büyük farklılıklar yaratıyorum. Öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem bu bölümün ve hocalarının ayrıcalıklarının farkında olmaları ve kendilerine sunulan bu büyük fırsatı değerlendirmelidir.
Cem'i Vur
2012 Yılı Mezunu
ÖSS'ye girmeden önce aklımda herhangi spesifik bir bölüm yoktu. Sosyoloji, psikoloji, halkla ilişkiler veya işletme benim için olabilirler arasındaydı. Elimde olsa üniversiteye girdikten sonra bölümümü seçerdim diye düşünüyordum. Çoğu adayda var olan bilinçsiz stres bende de oluşmaya başlamıştı ki Işık Üniversitesi'nin iki yıl ortak dersleri gördükten sonra son iki yılda kendi ilgi alanınıza göre derslerinizi seçebileceğiniz ve kendinizi belirlediğiniz alanda lisans dersleri alarak geliştirebileceğiniz bir bölümünü keşfettim: HSS.

İkinci senenin sonunda Sanat, Kültür ve Toplum ya da Bilim, Teknoloji ve Toplum dalı olarak iki dala ayrılan bu bölümün hayata bakışımı geliştirdiğini ve bakmak ile görmek, dinlemek ile anlamak arasındaki farkı bana kazandırdığını düşünüyorum. Bana dayatılan seçenekler değil, kendi seçimleri doğrultusunda kariyerimi devam ettireyim diyorsanız İnsan ve Toplum Bilimleri tam size göre demektir.

İlgili Dosyalar