Kapat

Rektör

Geri

İletişim:
Prof. Dr. Şirin Tekinay
rektorisikun.edu.tr
Tel: (0 216) 528 70 14
Oda: AMF-411-A

Prof. Dr. Şirin Tekinay, Işık Üniversitesi'nde Rektör ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde profesör olarak görev yapmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde 20 yıllık bir kariyerden sonra 2008 yılında ülkemizin ilk Araştırma ve Teknoloji'den sorumlu Rektör Yardımcısı olarak dönmüştür. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanlığı yapmıştır, New Jersey Institute of Technology'de süresiz kadro kazanmış (tenure) doçent olarak görev yapan Tekinay, 2005- 2009 yıllarında ABD Ulusal Bilim Kuruluşu'nda (National Science Foundation, NSF) Program Direktörlüğü yapmış, Haberleşme Programı'nın yanı sıra 750 M Dolar bütçeli, çok disiplinli bir yeni program kurmuş ve yönetmiştir. Doktora derecesini George Mason University'den, Lisans ve Yüksek Lisans derecelerini Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nden almıştır.

Dokuz patenti ve çok sayıda yayını bulunmaktadır. Mezun ettiği 6 doktora öğrencisi ve 30'a yakın yüksek lisans öğrencisi endüstride ve üniversitelerde pozisyonlara gelmiştir. Ağ bilimi, mobil ağlar, sensör ağları ve şehir problemleri ilgi alanlarındandır. Ülkemizin ilk FabLab'ini ve ilk Şehir Mühendisliği Araştırma Laboratuvarı ile Yüksek Lisans Programı'nı kurmuştur.

Eğitim, öğretim ve araştırmada 5-boyutlu Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Mateimatik yaklaşımını (Science, Technology, Engineering, Arts, Math - STEAM) yaklaşımının, girişimciliğin, çoklu disiplinli çalışmaların, YapLab'larla yapıcı hareketin öncülerindendir.

Avrupa Mühendislik Dekanları Konseyi (European Engineering Deans Council - EEDC) üyesidir, Avrupa Bilim ve Teknoloji Komisyonu (EC) danışmanı ve hakemidir.  Avrupa Mühendislik Eğitimi Forum'unun (Societe Europeenne pour la Formation des Ingenieurs) ve Dünya Mühendislik Dekanları Konseyi'nin (Global Engineering Deans Council - GEDC) seçimle görevlendirilmiş yönetim kurullarında üyedir.

 Berna Avcı

Rektörlük

Özel Kalem Müdürü

Ofis No:AMF-411
Ofis Tel
Faks No
:
:
(0 216) 528 70 14 | (0 212) 286 49 11-1017
(0 216) 712 14 69
E-Posta:berna.avciisikun.edu.tr
 Saniye Misket

Rektörlük

Rektörlük Asistanı

Ofis No:
Ofis Tel
Faks No
:
:
(0 212) 286 49 11/1015
E-Posta:saniye.misketisikun.edu.tr