Etkinlikler

Paylaş

"Karışık İşler" Oyunu ile Işık Üniversitesi, Tiyatro ve Müzikal Kulübü Seyirci Karşısında

Işık Üniversitesi, Tiyatro ve Müzikal Kulübünün 14.yılında, ünlü Amerikalı vodvil yazarı Margaret Mayo tarafından yazılan, yönetmenliğini Selin Dilmen Yıldırım'ın yaptığı "Karışık İşler" isimli oyun 5 Mayıs 2015 tarihinde Işık Üniversitesi Oditoryumunda tiyatro severlerle buluştu.

Karışık İşler adlı oyun eşinden korktuğu için masum yalanlar söyleyen genç bir kadının başına büyük işler açmasını ve bu yalanların esiri olmasını konu alıyor. Evliliğini kurtarmak için aile dostlarını aracı kılmak isteyen genç kadın, işleri iyice karıştırır. Tek çare ise evi terk eden kocasına bir bebek vermektir. Aile içi sıkıntıların göz önüne serildiği bu hikayede, eşinin kıskançlık krizlerinden kurtulmak için sürekli yalan söyleyen ve her yalanını bir başka yalanla saklamaya çalışan bir kadının neden olduğu olaylar dizisi, komik bir anlatımla sahneye aktarıldı.  

2 perde halinde oynanan oyunda Işık Üniversitesi Tiyatro ve Müzikal Kulübü öğrencilerinin performansları göz doldurdu. Feyziye Mektepleri Vakfı yöneticileri, Işık Üniversitesi öğretim üyeleri, öğrenci ve ailelerin katılımıyla tiyatro severler renkli bir akşam geçirdi.                        

Tiyatro Kavramı Tamamen Sevgi Üzerine Kurulu

Psikoloji bölümü ikinci sınıf öğrencisi ve oyunun ana karakterlerinden birini canlandıran Efsane Ecbim "Psikolojiden çok tiyatro ile ilgileniyorum, okul heyecanı ile başlayan bir tutku beni bu noktaya kadar taşıdı. Oyunda ana karakterlerden biri olan Kity'yi canlandırıyorum. Öyle ki oyun Kity'nin yalanları üzerine dönüyor. Karakter maalesef hastalıklı bir şekilde kronik olarak yalan söylüyor fakat bu yalanların altında yatan birazda masumane bir tutku ile kocasını kaybetme korkusu. Belirtmeliyim ki tamamen özdeşleştiğim bir noktası var o da ne olursa olsun başını eğmemesi ve asla vazgeçmemesi. Bu özelliği karakteri bir süre sonra haksız olsa bile hep mücadele içine olmasına doğru sürüklüyor ve baskın olmasından dolayı diğer karakterleri de bir süre sonra kendi yalanlarına çekiyor." diyen ECBİM sözlerine "Tiyatro kavramı tamamen sevgi üzerine kurulu öyle ki okul ve derslerin paralelinde tiyatro ile ilgilenmek, emek harcamak başka türlü tanımlanamaz. Ek olarak disipline dayalı bir durum, ben ailemi haftada 16 saat göremiyorum. Tiyatroya başladığımızdan bu güne sesimizi kullanmaktan, duruşlarımıza ve hitabetimize kadar her şeyimiz değişti. Vücut dilimizi daha rahat ve etkin kullanabiliyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.

Hayatı Tüm Çıplaklığı ile Yaşamak

Işık Üniversitesi İşletme Bölümü son sınıf öğrencisi Tayfun Türkün "Haziran ayında mezun olacağım, bende diğer arkadaşlarım gibiyim aslında nasıl Efsane psikolojiden çok tiyatro ile ilgileniyorsa bende işletmeden daha çok tiyatro ile ilgileniyor durumdayım. Karışık işler oyunu ile karşınızdayız, oyunda William karakterini canlandırıyorum. William yalana karşı, karısını çok seven, aşık ve elbette çok sağdık bir karakter. Birbirine aşık iki karakterin yalanlar ve doğrular çıkmazında çocuk arzularını sergileyen bir oyun 'Karışık İşler'. Evet tiyatro eğlenceli ama bu eğlenceyi yansıtabilmek için kesinlikle disiplin gerekli. Okulumuzda tiyatro ile ilgili akademik bir bölüm olmamasına rağmen imkânlarımızın geniş olması ve eğitmenlerimizin bize verdiği destek, biz öğrenciler için bulunmaz bir nimet. Bu noktada bende Selin hocamıza özel bir teşekkür borçluyum; özellikle tiyatronun disiplinini bize aşıladığı için. Tiyatro kavramını onun eğitim yaklaşımı ile iliklerimize kadar hissettik. Öğrenci kulüpleri ve üniversitemizin sunduğu imkanlar ile gerçek hayatı tüm çıplaklığı ile burada deneyimleyebiliyoruz." dedi.

 

İlgili Dosyalar