Etkinlikler

Paylaş

Özel Çocuklar Mavi Gecede Sahneye Çıktı

Işık Üniversitesi Şile Kampüsü Dünya Otizm Farkındalık Gününde Maviye Boyandı

Türkiye'de ilk kez 'Özel Çocuklar Festivali' düzenlendi. Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu Otizm Orkestrası Kulübü bir ilke imza atarak 'Özel Çocuklar Festivali' düzenledi. Festival 1 Nisan günü Işık Üniversitesi Şile Kampüsü'nde başladı, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde 'Otizm Orkestrası'nın konseri ile son buldu.

15 üniversite öğrencisi ve 15 otizmli gencin oluşturduğu 30 kişilik orkestra, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde Işık Üniversitesinde düzenlenen 'Özel Çocuklar Festivali'nde sahne aldı. Festivale otizmli, down sendromlu ve zihinsel engelli çocuklar ve aileleri katıldı. Konser, 2 Nisan Perşembe günü FMV Işık Üniversitesi Şile Kampüsü Oditoryum'unda saat 19:00'da başladı.

Mütevelli Heyeti Çocuklarla Birlikte Sahnedeydi

Işık Üniversitesi'nin 'Özel Çocuklar'a sürprizleri vardı. FMV Işık Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Sıddık YARMAN ve Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Cem YURTBAY da çocuklarla birlikte sahnedeydi. YARMAN çocuklarla birlikte piyano çalarken; YURTBAY ise 'Arkadaş' şarkısını seslendirdi.

'Unutamayacağımız İki Gün Geçirdik'

Özel çocuklar ve aileleri çok heyecanlıydı. 19 yaşında 19 enstrüman çalan Rabia Aytek ve arkadaşları; "Hepimizin hayalleri gerçek oldu, Işık Üniversitesine ve üniversiteli abi ve ablalarımıza çok teşekkür ediyoruz. Bize ve ailelerimize unutamayacağımız iki gün yaşattılar" dedi. Anıl İpek, Micheal Jackson'ın Beat It şarkısını hem söyleyip hem dans ederek izleyicilerden büyük alkış aldı. Festivale Safranbolu'dan katılan otizmli bir perküsyon grubu da sahne alarak tüm katılımcıları eğlendirdi.

Işık Üniversitesi Şile Kampüsü Işıklandırılarak Maviye Boyandı

2 Nisan Dünya Otizm Günü, dünyada ve ülkemizde farklı etkinlikler kutlanırken günün özel rengi 'Mavi' idi.Dünyanın pek çok ülkesinde Dünya Otizm Günü'ne dikkat çekmek amacıyla yapılan ışıklandırma etkinliği ülkemizde de aynı gün Işık Üniversitesi binaları ışıklandırılarak gerçekleştirildi. FMV Işık Üniversitesi farkındalık yaratmak ve engellere ışık tutmak için Şile Kampüsünü maviye boyadı.

Dilekleri Gerçek Oldu

Proje kapsamında bir dilek ağacı hazırlandı. Dilek ağacına 'Özel Çocuklar' dileklerini yazıp koydular, üniversiteli abi ve ablaları da 2 Nisan günü onların bu dileklerini gerçekleştirdi.

Çocukların Yaptıkları Resimler Sergilendi

Aynı zamanda proje kapsamında yine çocukların yaptığı resimlerden de bir resim sergisi açıldı.

Ünlüler de Destekledi

Otistik, Down sendromlu ve zihinsel engelli gençleri müzik ile terapiye yönlendirmeyi amaçlayan bu projeyi sosyal medya hesaplarından ünlüler de destekledi. Instagram hesabından 'Otizm Orkestrası Topluluğu' tişörtü ile poz veren destekçiler arasında Sıla Gençoğlu, Esra Erol, Ayşe Kucuroğlu ve Fatih Portakal gibi isimler bulunuyor.

FMV Işık Üniversitesi herkesi Nisan ayı boyunca otizmin rengi olan maviyi kullanarak otizm konusunda mesaj vermeye davet ediyor.

İlgili Dosyalar