Etkinlikler

Paylaş

Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni Şile Kampüsü'nde yapıldı

Akademisyenler ve öğrenciler yeni akademik yıla başlamanın heyecanını paylaştı. 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayarak açış konuşmalarıyla devam etti.

FMV Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Güreli, açış konuşmasında; "Bugün Üniversitemizi tercih eden siz değerli arkadaşlarımı bu tercihleriniz nedeniyle gönülden tebrik ediyorum. Kararınız doğrudur. Zira; Üniversiteniz, arkasında herhangi bir sermaye grubu olmayan, 131 yıllık eğitim deneyimine sahip köklü bir kurumdur. İleride övüneceğiniz çok saygın ve itibarı yüksek bir Üniversitedir." dedi.

Işık Üniversitesi'nin eğitim ve araştırmada ki başarılarını arttırıp, olanaklarını çeşitlendirip, zenginleştirerek bunları en etkili şekilde kullanıp; topluma faydalı bireyler yetiştirerek, toplumunda bu kuruma güvenini arttırmak için yoğun çalışmalar yapıldığını ifade eden Güreli; "Tüm Üniversitemiz mensupları ve öğrencilerimizle birlikte çok sesliliğe, fikir ve inanç özgürlüğüne önem veriyoruz. Amacımız öğrenci odaklı bir eğitimdir, öğrencilerimizle her platformda birlik içinde olup bunu toplumun bütününe yaymak istiyoruz. Bunu yaparken akademik disiplinden ödün vermeden, eğitim kalitesini düşürmeden başarıya ulaşacağımızın bilinci içindeyiz. Doğru ve güvenilir bilgi günümüzde sosyal, kültürel ve hatta ekonomik değerleri belirleyen ve çağdaş toplumların önünü açan en önemli kavramdır. Üniversitelerin yapı taşı bilgidir ve sonucu bilgili insanlar yetiştirmektir. Bu sebeple öğrenci odaklı eğitimi destekliyor, bilginin en önemli güç olması sebebiyle bilgi paylaşımını toplumun tüm katmanlarına yaymayı önemsiyoruz. Daima etik değerleri önemseyen, çifte standartların ve hukuk dışı uygulamaların olmadığı, sorgulama ve araştırma yapmaya olanak sağlayan, eşitlik içerisinde, doğru bilginin aktarılıp topluma faydalı bireyler yetiştiren üniversite olmayı hedefliyoruz "dedi.

FMV Işık Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Murat Ferman konuşmasında; "Biz üniversite öğretim üyeleri için her yeni açılış günü, senelerce sürdürdüğümüz meslekte heyecan tazelemenin ve geleceğe umutla bakmanın yeni bir adımını, yeni bir fırsatını oluşturur. O kadar özel bir meslekteyiz ki; sürekli olarak hep gençlerle, her sene gençleşen insanlarla, yani içinde yaşadığımız dünyanın içinde yaşadığımız toplumun en dinamik, en yeni, en çağdaş, en güncel olan, en haz alan insanlarıyla beraber çalışırız. Biz burada çalışan akademisyenler olarak gerçekten şanslıyız. Çünkü Işık Üniversitesi aslında üniversiter ortam içerisinde gerçekten bu değerlerin en yakından yaşatıldığı bir akademik ortam olarak diğerleri arasında ön safta yer alıyor" dedi.

Öğrencilere üniversite hayatları ile ilgili ve öğrenme metotları ile ilgili tavsiyelerde bulunan Ferman; "Işık Üniversitesi'nin sunduğu modern imkânlardan yararlanmalısınız. Burada sadece bir üniversite, sadece bir disiplin, sadece bir etiket, sadece bir diploma kazanmayacaksınız. Kendi kişiliğinizi tanımanız, değerlerinizi oluşturmanız, yeniden inşa etmeniz, hayata karşı duruşunuz konusunda önemlidir. Çeşitliliğe kendinizi hazırlayınız. Alternatif fikirlere zihninizi açınız. Ama bütün bunlardan azami faydayı sağlamak için, daima akademik disiplinden, kişisel disiplinden taviz vermemek gerektiğini de unutmayınız. Değerli öğrenciler; özellikle bu sene aramıza katılan arkadaşlar için şu noktanın altını tekrar çizmekte fayda var: siz aslında sadece ülkemizin değil, bütün dünyanın popülasyonu içerisinde ve kendi yaş kuşağının içerisinde, ayrıcalıklı, şanslı bir kesimi temsil ediyorsunuz. Dünya standartlarında güncel her konuda ne son unsursa, ne ileri noktayı temsil ediyorsa, ne çağdaşı temsil ediyorsa burada ulaşabileceğiniz, erişebileceğiniz bir öğrenme merkezine, bir yaşam merkezine, bir olgunlaşma merkezine geldiniz. Bu günlerinizin kıymetini iyi değerlendiriniz "dedi.

Öğrenciler adına konuşma yapan FMV Işık Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı İpek Kardelen Çetinkaya; "Aramıza yeni katılan arkadaşlarımızın bugün ilk defa duyduğu ama bundan sonraki hayatınızda sıkça duyacağınız ve duydukça gururlanacağınız "Işıklı Olmak" tabirinin anlamı çok büyük aslında… 131 yıllık bir geleneğin devamı olmak; güçlü, ilkeli bu ailenin bir ferdi olmak sizlere her zaman mutluluk getirecektir. Bugün burada bu aileye katılmanın haklı gururunu yaşıyorsunuz. Üniversite sadece ders çalışıp vizelere, finallere girmekten ibaret değil; bir yaşam biçimi oluşturmanın başlangıç noktasıdır. Işık Üniversitesi işte bu noktada bizlere harika seçenekler sunmaktadır. Bu seçenekleri sonuna kadar kullanmanızı ve tüm imkânlarından faydalanmanızı tavsiye ederim" dedi.

2017-2018 akademik yılının ilk dersini, FMV Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili ve İcra Kurulu Başkanı, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Özel Hukuk Bölüm Başkanı ve Medeni Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Antalya tarafından verildi.

Hukukun sosyal düzen kuralları içindeki yerine değinen, ahlak ve etik kurallarıyla ilişkisi üzerine ilk dersi veren Prof. Dr. Gökhan Antalya; " Hukuk insanın insan olması, insanın sosyal bir varlık olması, dolayısıyla doğan ve gelişen bir zorunluluğun sonucudur. İnsan insan olduğundan beri sosyal düzen kuralları söz konusu olmuştur. Toplumda hukuk olabilmesi için; toplumda düzenlenen ve kişilere yetki veren veya ödevler yükleyen kuralların olması lazım. Ancak mutlaka bu kurallara, bu ödevlere uymaya ilişkin olarak toplumda inancında olması lazım. İşte bunların hepsine birden sosyal düzen kuralları deriz "dedi.

Sosyal düzen kurallarını ifaden eden Antalya, hukuk kuralları, ahlak kuralları, din kuralları, görgü kuralları ve etik kuralları arasındaki ilişkiyi hukuktan hareketle açıklayarak; "Hukuk iyi ve adil olma sanatıdır. Hukuk bireylerin kendi aralarında, gerekse kendi içindeki yaşadıkları topluma veya onun örgütlenmiş şekli olan devletle olan ilişkilerini düzenleyen ve bu ilişkileri düzenleyen davranışları şekillendiren, devlet gücüyle desteklenmiş, adaleti amaçlayan, sosyal düzen kurallarıdır "dedi.

2017-2018 akademik yılının ilk dersini verdiği için FMV Işık Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Murat Ferman tarafından, FMV Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili ve İcra Kurulu Başkanı, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Özel Hukuk Bölüm Başkanı ve Medeni Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Antalya'ya teşekkür plaketi takdim edildi.

Akademik yıl açılışında; Şile Belediye Başkanı Mimar Can Tabakoğlu, FMV Yönetim Kurulu Başkanı Akın Süel, FMV Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Sait Akçura, FMV Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Güreli, FMV Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili ve İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Antalya, FMV Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Mimar Kamil Özkartal, FMV Işık Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Murat Ferman, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cemal İbiş ve Prof. Dr. Mehmet Genç, Şile İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Volkan AYVALI, Şile İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa ÖZEN, Dekanlar, Akademisyenler, öğrenciler ve veliler yoğun katılım sağladı.

2017-2018 akademik yılı açılış töreni konuşmalarının ardından flüt, akordeon, viyolonsel, kontrbas enstrümanlarından oluşan Grup Napolion'nun müzik dinletisi ve dans gösterisi ile devam etti.

Şile Kampüsünde gerçekleşen açılış töreni lisans programlarının Oryantasyonu ile devam etti. Oryantasyon programında Mühendislik Fakültesi Dekan vekili Prof. Dr. Ercan SOLAK, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan vekili Prof. Dr. Mehmet KAYTAZ, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan vekili Prof. Dr. Uğur DURSUN, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan vekili Prof. Dr. Melih BOYDAK ve Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekan vekili Prof. Dr. Yavuz KOŞANER, fakülteler ve Yabancı Diller Okulu hakkında Direktörü Aslı DİVRİŞ öğrencileri ve velilerini bilgilendirdi.

Maslak Kampüsünde ise ayrı bir açılış töreni gerçekleşti. Maslak Kampüsündeki 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayarak FMV Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Güreli, FMV Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili ve İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Antalya, FMV Işık Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Murat Ferman, Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür vekili Öğr. Gör. Levent İncedere ve FMV Işık Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı İpek Kardelen Çetinkaya'nın konuşmalarının ardından birim tanıtımları ile sona erdi.

İlgili Dosyalar