Işık Üniversitesi 1. Ulusal Öğrenci Ekslibrisleri Yarışması Sergisi

Işık Üniversitesi 1. Ulusal Öğrenci Ekslibrisleri Yarışması Sergisi

Işık Üniversitesi'nin lise öğrencilerine ekslibris sanatını tanıtmak, bu sanat dalıyla kendilerini ifade etmelerine fırsat vermek ve çalışmalarını değerlendirmek amacıyla organize ettiği 1. Ulusal Öğrenci Ekslibrisleri Yarışması Sergisi 18 Ekim'de açılıyor.

58 liseden çok sayıda öğrencinin katıldığı yarışmada 25 öğrenci mansiyon, 5 öğrenci başarı ödülü aldı. Başarılı bulunan 350 ekslibris, 18 - 31Ekim 2012 tarihlerinde Maslak'ta Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Galeri Işık İstanbul'da sergilenecektir. 

Başarı Ödülü Kazanan Öğrenciler ve Okulları

Aytolun Cansu Ece Gür, FMV Erenköy Işık Lisesi
Eda Gizem Uğur, Zübeyde Hanım Anadolu Meslek Lisesi
Esra Diken, Mersin Nevit Kodallı Güzel Sanatlar Lisesi
Taha Elgün, Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi
Yusuf Ağım, Diyarbakır Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi'Ekslibris, kitabın büyüleyici sıcaklığını hissettirir'

Kitapseverlerin kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları üzerinde adlarının ve değişik konularda resimlerin yer aldığı küçük boyutlu grafik çalışmalara "Ekslibris" adı veriliyor. 'Kitabın kartviziti ya da tapusu'' olarak da ifade edilen Ekslibris, sözcük olarak "...'nın kitabı, ...'nın kitaplığına ait veya ...'nın kütüphanesinden" anlamına geliyor. Işık Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarım Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasip Pektaş, Ekslibris'in önemli bir iletişim aracı olduğuna dikkat çekerek, ''Bu çalışmalar estetik kaygılarla yapılan özgün yapıtlardır. Ekslibris, sanatı insanın elleri arasına, kitapların içine kadar getirir, onun büyüleyici sıcaklığını hissettirir" diyor. 


.

İlgili Dosyalar