Uygulamalı Ekonomi (Tezli ve Tezsiz)

Uygulamalı Ekonomi (Tezli ve Tezsiz)

Programın Yapısı

Işık Üniversitesi - Uygulamalı Ekonomi Yüksek Lisans Programı, 12 dersten oluşan ve üniversitenin Maslak Kampüsünde yürütülen bir programdır. Program, önde gelen endüstrilerdeki uygulamalarda kullanılan iktisadi akıl yürütme becerilerin öğrencilere kazandırılmasına amaçlamaktadır. Ders programı, iktisadi teorilerin uygulama alanları ve sayısal teknikleri üzerine kurgulanmıştır. Seçmeli derslerin sayısı ve çeşitliliği, ekonominin alt alanlarında uzmanlaşmaya ve örnek incelemelerine dayalı ekonomik modellemeler konusunda tecrübe kazanmaya yardımcı olmaktadır. Öğrencilerin program süresince, iktisadi verilerin analizi yoluyla iktisadi teorileri, prensipleri ve metodları kullanmaları beklenir. Sunum yetenklerinin geliştirilmesi ve proje bazlı ödevler hazırlanması da programın, seçmeli dersler yoluyla sunduğu imkanlar arasındadır.

Kimler Başvurmalı?

Işık Üniversitesi Uygulamalı Ekonomi Yüksek Lisans Programı, özel sektör ve kamu kuruluşlarında ekonomist, finansal analiz uzmanı, araştırmacı veya danışman olarak çalışmak isteyen ve sonrasında doktora seviyesinde akademik kariyerlerine devam etmek isteyenler için tasarlanmıştır. Program, bu alanlarda çalışmak/uzmanlaşmak isteyen kişilere ileri sayısal metodlar konusunda hayat boyu kullanabilecekleri becerileri kazandıracaktır. Tüm lisans mezunları programa başvuruda bulunabilir.

Neden Uygulamalı Ekonomi Yüksek Lisansı?

Ekonomi, verileri analiz edip yorumlayabilmek ve bu bilgiyi sağlık, çevre, iletişim, enerji, ulaşım ve finans gibi birçok sektörde kullanabilmek isteyenler için gittikçe daha da popüler hale gelen bir araştırma alanıdır. Uygulamalı Ekonomi Yüksek Lisans Programı da teorilerin ve sayısal tekniklerin, günlük hayatta karşılaşılan örneklerle bir araya getirilmesi amacını taşımaktadır. Program, ekonomi alanındaki geleneksel bir yüksek lisans programının aksine, öğrencilerine pratiğe yönelik becerileri kazandırmayı hedeflemektedir. Bu amaçla, giderek artan bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkan, deneysel bilgiyi kullanabilen ekonomist talebine yönelik bir program olma iddiasındadır. Program, aynı zamanda ekonomi ve bağlantılı alanlarında doktora derecesi edinmek isteyen bireyler için de uygundur.

Özel sektör veya kamu kuruluşlarında ekonomist, analizci, planlamacı veya danışman olmaya yönelik bir kariyer planlaması yapıyorsanız Işık Üniversitesi Uygulamalı Ekonomi Yüksek Lisans Programı, size ciddi olarak göz önünde bulundurmanız gereken bir uzmanlaşma fırsatı tanıyor.

İlgili Dosyalar