Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulları

Çağımızda tüm üretim süreçlerinde teknolojinin hakimiyeti giderek artmaktadır ve dolayısı ile her düzeyde yetişmiş uzmanların kolektif olarak çalışması bir zorunluluk halini almıştır. Gelişmiş ülkelerdeki kişi başına düşen tekniker sayısı göz önüne alındığında ülkemiz hala çok gerilerden gelmektedir. Diğer taraftan genç nüfusumuz ve bölgemizdeki ihtiyaçları giderebilme potansiyelimiz düşünüldüğünde, doğru programlarla tekniker yetiştiren meslek okullarına ihtiyacımızın giderek artacağı öngörülmektedir.

FMV Işık Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Meslek Yüksekokulu bu perspektifle kurulmuş, sağlık ve başka birçok sektörün yetişmiş eleman ihtiyacı duyduğu programlarda 2017/18 eğitim öğretim yılı ile beşinci kez öğrenci kabul etmiştir.  Bir şehir kampüsü olan Maslak kampüsümüzde yer alan iki meslek yüksekokulumuzda, 11 farklı programda öğrenci kabul etmekteyiz. Bunlardan birisi dışında ikinci öğretimde de eğitim-öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir.

Biz FMV Işık Üniversitesi Meslek Yüksekokullarında öğrencilerimize öğrendikleri bilgileri veya becerileri değil de öğrenmeyi sevdirmeyi hedefliyoruz.  Çünkü öğrenilen her şey unutulabilir ama inanıyoruz ki öğrenmeyi severseniz her zaman kendi yolunuzu bulabilirsiniz. Bu perspektifle öğrencilerimizi mesleğe hazırlarken, bir yandan üniversite disiplininde teorik dersler verilirken diğer taraftan mesleki becerilerini arttırmak üzere uygulama yapmalarına büyük önem vermekteyiz.

 Sağlık programlarında okuyan öğrencilerimizin çoğu ikinci sınıfta haftanın birer günü anlaşmalı olduğumuz kamu veya özel hastanelere uygulama dersine gitmektedir. Üniversitemiz Digitürk ve Memorial Sağlık Grubu hastaneleri yanında, İstanbul'un değişik ilçelerinde yaklaşık 30 kadar kamu hastanesi ile uygulama dersleri ve stajlar için anlaşma yapmış bulunmaktadır. Tüm öğrencilerimiz anlaşmalı olduğumuz kamu ve özel kurumlarda yaz aylarında en az 20 işgünü staj yapabilmektedir.

 Anlaşmalı olduğumuz kurumlar dışında öğrencilerimiz Maslak Kampüsümüzde bulunan; optisyenlik laboratuvarından, okul radyosuna; ameliyathane laboratuvarından, fotoğraf stüdyosuna; biyokimya ve mikrobiyoloji laboratuvarlarından, bilgisayar laboratuvarlarına; odyometri laboratuvarından, TV stüdyosuna; anatomi ve fizyoloji laboratuvarından, MAC bilgisayar laboratuvarına; ilkyardım laboratuvarından, dikiş atölyesine; röntgen simülasyonu laboratuvarından, takı ve aksesuar atölyesine; fizik laboratuvarından, baskı atölyesine mesleki becerilerin öğrenildiği onlarca atölye ve laboratuvarda uygulama dersleri almaktadır.

Biz Işıklı olmanın bir ayrıcalık olduğunu düşünmekteyiz ve bu ayrıcalığın Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkan aydınlık fikirli kişiler olarak toplumda yerini alarak mümkün olduğunu düşünmekteyiz.

İlgili Dosyalar