Duyurular

Paylaş

Işık Üniversitesi 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü İçin Özel Program Düzenledi

Işık Üniversitesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla özel program düzenledi. Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal İbiş, Genel Sekreter Vekili Dr. Öğr. Üyesi Levent İncedere, dekanlar, hocalar, idari çalışanlar ve öğrencilerin hazır bulunduğu törene, Şile Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran, Şile Garnizon Komutanı Alb. Ali Beşir, Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, Şile Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Fazıl Balcı, Şile Emniyet Müdürü Murat Öztaş, Şile Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Selami Keskin, Şile Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özen yanı sıra Şile'den çok sayıda vatandaş da katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından törenin açılış konuşmasını yapan Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal İbiş, 15 Temmuz'un Türk Milleti'nin büyük bir ihanete kanıyla ve canıyla direnerek tüm dünyaya örnek olacak bir demokrasi destanı yazdığı gün olarak tarihe geçtiğini söyledi.

Türk Milleti'nin tarihte var olduğundan bu yana, tarihe mal olan pek çok destana imza attığı gibi, birbirinden ağır badireler de atlattığını hatırlatan Rektör Cemal İbiş, "Ancak belki de hiçbirinde, 15 Temmuz 2016'da karşı karşıya kaldığı bu büyük ihanet kadar kötücül ve şeytani bir tezgâhla karşılaşmadı. 15 Temmuz, yıllarca insanlarımızın en halisane duygularını, merhametlerini, iyi niyetlerini ve inandığı değerleri istismar ederek palazlanan, türlü entrikalarla devletimizin neredeyse tüm resmi kurum ve kuruluşlarıyla birlikte, peygamber ocağımız, gözbebeğimiz ordumuza sinsice sızan bu terörist yapının, aslında kime ve kimlere 'hizmet' ettiğinin ortaya çıktığı gündür" diye konuştu.

"15 Temmuz ülkemizi toptan yok etmeyi amaçlayan bir kalkışmadır"

15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunan terörist şebekenin sadece demokrasiye ve milli iradeye değil, ülkenin ve milletin varlığına kastettiğini vurgulayan Rektör Cemal İbiş, "Bu terörist şebeke, aynı zamanda bin yıllardır onurla taşıdığımız tüm değerlerimize, bağımsızlığımıza, özgürlüğümüze, irademize ve bu büyük milletin, bu değerler uğrunda gösterdiği büyük fedakârlıklara, kahramanlıklara, geçmişten günümüze tüm şehit ve gazilerimizin aziz hatıralarına, kısaca ülkemizin ve milletimizin binlerce yıllık tarihine kastetmiştir. En acısı da, tüm bu kötülüğü planlar ve adım adım hayata geçirmeye hazırlanırken, bu ülkenin ekmeğini yemeye, suyunu içmeye, havasını solumaya devam etmişlerdir. Nihayet işi; bu aziz milletin alın teriyle, vergileriyle ülke savunması için alınmış silahları, millete karşı kullanmaya, katliam yapmaya kadar vardırmışlardır. İşte bu yüzden 15 Temmuz, sadece bir darbe girişimi değil, ülkemizi toptan yok etmeyi amaçlayan bir kalkışmadır. Emin olabilirsiniz ki, başarsalardı Türkiye Cumhuriyeti isminde bağımsız bir devlet, bugün ortada olmayacaktı" dedi.

"Bu millet değerlerini çiğnetmez"

Türk Milleti'nin 7'den 70'e bir bütün olarak yazdığı 15 Temmuz destanının, ülkenin ve milletin ortak değerlerine yabancılaşan bu teröristlere, unuttukları değerleri hatırlatan bir destan olduğunu kaydeden Rektör Cemal İbiş, "Türk Milleti esir edilemez, köleleştirilemez, boyunduruk altına alınamaz, zincire vurulamaz, ülkesini, toprağını, bayrağını, idaresini ve değerlerini çiğnetmez. Bağımsızlığından, özgürlüğünden, egemenliğinden asla taviz vermez. Milletimizin bu yüksek karakterini ve yüksek hasletlerini dün anlamayanlar; Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün komutasında Çanakkale'de, Conkbayırı'nda, Anafartalar'da, İnönü'de, Sakarya'da, Büyük Taarruz'da anlamışlardır. Milletimizin değerlerinden uzaklaşarak, onun yüksek karakterini ve yüksek hasletlerini unutanlar ise; 15 Temmuz'da bir kez daha hatırlamak zorunda kalmışlardır. 15 Temmuz 2016'da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde milletimizin tek vücut halinde darbeci teröristlere karşı gösterdiği tarihi direniş; aynı zamanda bir gerçeğin altını da tekrar ve kuvvetle çizmiştir; vatan sevgisi ve demokrasi bilinci, milletimizin hücrelerine işlemiştir. Milletimiz, kendisinin seçmediği, tercih etmediği bir yönetimle yönetilemeyeceği gibi, seçtiği yönetime iradesi dışında bir müdahaleye de asla izin vermeyecektir. 15 Temmuz'la birlikte Türkiye'de artık darbeler dönemi kapanmıştır. Millet, küresel karanlık odakların içimizden devşirdiği ajanlara direnmiş, bedel ödemiş ve iradesine sahip çıkmıştır" diye konuştu.

"Bu mücadelede hepimize görev düşüyor"

Devam operasyonlar göz önüne alındığında çok büyük oranda deşifre edilse bile bu yapının tamamen yok olmasının biraz daha zaman alacağının görüldüğünü kaydeden Rektör Cemal İbiş, vatandaşları bu mücadelede duyarlı olmaya çağırdı. Rektör Cemal İbiş, "Bu mücadelede, birer yurttaş olarak hepimize, demokrasimize ve ülkemize her zamankinden daha fazla sahip çıkma, tehlikeye karşı her zamankinden daha fazla uyanık olma görevi düşmektedir. Bu bilinçle Işık Üniversitesi olarak bizler; Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdiği yolda; fikri ve vicdanı hür, araştıran, sorgulayan, bilimin ışığında yürüyen, aklını ve iradesini hiçbir odağa teslim etmeyen, tarihimize, değerlerimize ve kültürümüze yürekten bağlı, toplumumuza ve insanlığa yararlı, demokrasinin ve hukukun erdemine yürekten inanan, ülkemizi tüm dünyada yüceltebilecek donanımlı gençler yetiştirmek için dün olduğu gibi bugün de çok çalışmaya devam edeceğiz. Bu hain kalkışmada, demokrasimizi korumak için canlarını feda etmekten kaçınmayan vatandaşlarımıza belki de en büyük borçlarımızdan birisi budur. Bu vesile ile 15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişiminde şehitlik mertebesine ulaşan 251 insanımıza bir kez daha Allah'tan rahmet, sayıları 3 bine yaklaşan gazilerimize uzun ömür diliyor, şahsım ve üniversitem adına onlara en derin şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum" dedi.

Hep birlikte Demokrasi Çınarı'nı suladılar

Rektör Cemal İbiş'in ardından katılımcılara hitap eden Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, Şile Garnizon Komutanı Alb. Ali Beşir ve Şile Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran, 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananları paylaşarak, FETÖ terör örgütünün yöntemleri ve amaçları hakkında bilgi verdi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında düzenlenen özel etkinlik, Işık Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seda Demiralp ve Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Sezgi Durgun'un konuşmacı olduğu 'Darbeler ve Demokrasi' konulu konferansla devam etti. Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal İbiş'in konuşmacılara plaket takdiminin ardından, Işık Üniversitesi tarafından 2 yıl önce dikilen ve hain darbe girişimine karşı direnişi simgeleyen 'Demokrasi Çınarı' katılımcılar ve konuklar tarafından sulandı.

İlgili Dosyalar