ŞİLE KAMPÜSÜ TÜRKÇE PROGRAMLAR İNGİLİZCE MUAFİYET SINAVI

ŞİLE KAMPÜSÜ TÜRKÇE PROGRAMLAR İNGİLİZCE MUAFİYET SINAVI

TÜRKÇE PROGRAMLAR MUAFİYET SINAVI

GENEL BİLGİ
Bu sınav 2020-2021 eğitim-öğretim yılında üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrencilerin İngilizce seviyelerini belirlemek amacıyla online olarak düzenlenmektedir. Öğrenciler sınav sonucuna göre aldıkları puanlar temel alınarak İngilizce seviyelerine uygun olan derslere yerleştirilirler. 

Türkçe programlarda zorunlu olan İngilizce dersleri
1201 GENEL İNGİLİZCE - I  (Güz Dönemi)
1202 GENEL İNGİLİZCE – II (Bahar Dönemi)

Sınav sonucuna göre her bir ders için ayrı ayrı belirlenmiş olan gerekli muafiyet puanına ulaşan öğrenciler bu derslerden muaf tutulurlar ve bu dersleri almaları gerekmez. 2203 GENEL İNGİLİZCE - III dersini alması gereken öğrencilerin devamında 2204 GENEL İNGİLİZCE – IV dersini de alması zorunludur.

Placement Test sınavına katılmayan öğrenciler GENEL İNGİLİZCE – I dersine yerleştirilirler. 
Sınav sadece 1 kez düzenlenir ve öğrenciler eğitim yılları süresince bu sınava tekrar katılamazlar.

Sınav İçeriği İle İlgili Genel Bilgiler:

Sınav 100 dakikadır.
Sınav çoktan seçmeli 100 soruluk bir testten oluşmaktadır. 
Sorular Okuduğunu Anlama (Comprehension), Okuma (Reading), Kelime (Vocabulary) ve Gramer (Grammar) sorularından oluşmaktadır.
Her bir soru 1 puan değerindedir. 
Sınav esnasında sorular/sayfalar arasında geçiş yapılamamaktadır. Bir soruyu geçtikten sonra tekrar geriye dönülememektedir. 
Her öğrencinin ekranında farklı soru ve farklı şıklar mevcuttur.
Yanlış cevaplar doğruları götürmemektedir ancak öğrencinin seviyesine uygun sınıflara yerleştirilebilmesi için sadece bildiği/emin olduğu cevapları işaretlemesi gerekmektedir.

Sınavdan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Konular:

Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması: Sınav esnasında sınav güvenliğini arttırmak amacıyla Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor programının kullanılması zorunludur. Öğrenciler sınavdan önce Respondus LockDown Browser uygulamasını bilgisayarlarına indirmekle yükümlüdür. Bilgisayarına bu uygulamayı indirmeyen öğrenciler sınava katılamaz/giriş yapamazlar. Uygulamayı bilgisayarınıza indirmek için Blackboard sınav uygulaması ekranında sizlere verilen linke giriş yaparak yönergeleri izlemeniz yeterli olacaktır. 
  • Sınav öncesinde verilen Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması linki aracılığı ile öğrenci gerekli adımları/yönergeleri/bilgileri takip edebilir.  
  • Öğrenci sınava sadece masaüstü Windows/Mac bilgisayar, notebook veya İpad ile giriş yapabilir. Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması öğrencinin Android tabletlerden veya herhangi bir cep telefonundan sınava giriş yapmasını engeller.
  • Sınava ve Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulamasını Google Chrome aracılığıyla sağlanmalıdır. 
  • Öğrencilerin kullanacağı bilgisayarların işletim sistemi Windows 8 ve üstü/Mac MacOS 10.12 ve üzeri olmalıdır.
  • Sınavda bağlantı sorunu yaşamamak için mümkün olduğunca kablolu bağlantı kullanılmalıdır. Sınav süresince güçlü internet bağlantısı gerekmektedir.
  • Bu uygulama ile ilgili daha fazla bilgi/yardım almak için Uzaktan Eğitim Birimi ile iletişime geçebilirsiniz. 

Webcam Check Preview (Bilgisayar/kamera kontrol önizlemesi): Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması gereği, program tarafından otomatik olarak öğrencilerin bilgisayar/tablet kameralarının ve mikrofonlarının açık olup olmadığı sınavdan önce kontrol edilir. Kamerası/mikrofonu açık olmayan öğrenciler sınava giriş yapamazlar. Sınav boyunca kamera/mikrofon açık olmak zorundadır.

Environment Check Preview (Çevre kontrol önizlemesi): Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması sınavdan önce sınav güvenliğini sağlamak amacıyla öğrenciden bulunduğu ortamı kamerayla göstermesini talep eder. Sınav esnasında öğrencinin bulunduğu ortamda başkasının olmaması gerekmektedir. Sınava katılmak için kullanılan bilgisayar/tablet dışında, ortamda telefon/cep telefonu/başka bir tablet/bilgisayar/notebook vb. araç gereç bulundurulamaz. Öğrencinin sınava katıldığı ortamda ulaşılabilir alanlarda/mesafede kitap defter vb. dokümanlar bulundurulamaz. Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması çevre kontrol önizlemesi esnasında bu kuralların ihlal edildiğini tespit ettiği takdirde öğrencinin sınava girişini engeller.

Show ID Preview (öğrenci kimlik kartı önizlemesi): Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması sınavdan önce öğrenciden öğrenci kimlik kartını kameraya göstermesini talep eder ve öğrencinin kart bilgilerini ve fotoğrafını karşılaştırır (öğrenci kartı olmayanlar kimlik kartını gösterebilirler). Bilgileri veya fotoğrafı eşleşmeyen öğrenciler sınava giriş yapamazlar.

Student Photo Preview (öğrenci Fotoğraf önizlemesi): Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması kamera aracılığı ile sınavdan önce öğrencinin fotoğrafını çeker. Fotoğraf öğrenci kimliği ile eşleşmediği durumda öğrenci sınava giriş yapamaz. 

Facial Detection Check Preview (Yüz algılama kontrol önizlemesi): Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması Sınavdan önce öğrencinin yüz taramasını yapar ve öğrencinin bilgileriyle karşılaştırır. Yüz taraması yapılamayan öğrenci sınava başlayamaz.
Sınav Esnasında Güvenlik Uygulamaları:
Sınav süresince öğrenci bilgisayarında/tabletinde başka bir uygulamaya giriş yapamaz. Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması bunu engeller. 
Sınav süresince öğrencilerin görüntüleri ve sesleri sistem tarafından izlenir/kayıt altına alınır. Respondus LockDown Browser uygulaması sınav güvenliğini ihlal eden davranış/ortam sesleri/göz hareketleri tespit ettiği takdirde öğrenciye ve dersin hocasına uyarı/rapor ileterek bilgi verir. Bu rapor incelenerek, sınav güvenliğini ihlal ettiği tespit edilen öğrencilerin sınavları iptal edilerek öğrenci hakkında gerekli işlemler yapılır.
Sınav süresince bilgisayar/tablet ekranı dışında alana bakılmamalı.
Sınav süresince sınav ortamında öğrenciden başkası bulunmamalı.
Sınav süresince cep telefonu, başka bir bilgisayar/tablet, kitap, defter, sözlük vb. doküman kullanılamaz. Sınav ekranı dışındaki hiçbir dış kaynak/etken yardımı alınamaz. 
Sınav süresince öğrencinin/ortamın sessiz kalması gerekmektedir. Sınav süresince ses kaydının alındığı unutulmamalı. 
Sınav esnasında öğrenci kulaklık kullanamaz. Görüntü kaydının alındığı unutulmamalı. 
Sınav süresince su dışında yiyecek/içecek tüketilmemeli. 
Sınav esnasında kamera görüntüsü alanı dışına çıkılamaz, tuvalete gidilemez. Respondus LockDown Browser ve Respondus Monitor uygulaması yüz taraması aracılığı ile öğrencinin kamerada görünmediğini tespit ettiği durumda sınav ihlali uyarısı verir ve inceleme sonucu güvenlik ihlali tespit edildiği takdirde öğrencinin sınavı iptal edilir.

Başarılar.
UEP Team– Şile Campus

İlgili Dosyalar