Haberler

Paylaş

Bir Akademisyenimiz Daha Profesörlük Cübbesi Giydi

Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Başkanı Doç. Dr. Maral Erol Jamieson, akademik süreçlerin tamamlanmasının ardından 19 Ekim 2021 Tarih ve 22 Sayılı Üniversite Yönetim Kurulu Kararı ile 27 Ekim 2021 Tarih ve 29 Sayılı Mütevelli Heyeti Kararı ile profesörlük kadrosuna atandı.

Prof. Dr. Maral Erol Jamieson için Işık Üniversitesi Şile kampüsü oditoryumunda Akademik Yükseltme ve Atama Töreni düzenlendi. Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeleri ile İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Koloğlugil, Genel Sekreter Ertuğrul Bul ve Işık Üniversitesi akademisyenlerinin de hazır bulunduğu törende konuşan Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Serdar Sarıgül ve Rektör V. Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Prof. Dr. Maral Erol Jamieson'u tebrik ederek, başarılar diledi. Konuşmasının ardından Rektör V. Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Prof. Dr. Maral Erol Jamieson'a profesörlük cübbesini giydirirken, Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Serdar Sarıgül de günün anısına plaket takdiminde bulundu. Tören, Prof. Dr. Maral Erol Jamieson'un profesör unvanıyla yaptığı ilk konuşmanın ardından sona erdi. 

Prof. Dr. Maral Erol Jamieson Hakkında
Prof. Dr. Maral Erol Jamieson, Boğaziçi Üniversitesi'nde siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler dalındaki lisans eğitiminin ardından, Yıldız Teknik Üniversitesi'nde aynı dalda yüksek lisans yaptı. Ardından Rensselaer Polytechnic Institute'de bilim ve teknoloji çalışmaları alanındaki doktorasını tamamlayarak Duke Üniversitesi'nde beş yıl boyunda postdoktora çalışmalarını sürdürdü. 

Araştırma alanları arasında toplumsal cinsiyet, bilim ve teknoloji ilişkileri; eleştirel erkeklik çalışmaları; biyomedikal teknolojiler ve medikalizasyon (tıbbileşme); biyopolitika ve politik ekoloji bulunmaktadır. 

Şu ana kadar, Türkiye'de menopozun tıbbileşmesi, menopozda osteoporoz ve risk algıları, normal ve anormal adet kanaması ile ilgili söylemler, andropoz ve erkeklerde yaşlanma, fonksiyonel gıdalar ve feminist teknobilim çalışmaları ile ilgili yayınlar yapmıştır. 

2016 yılında kurulan bilim, teknoloji ve toplum araştırmaları platformu STS Istanbulab'ın da kurucu üyeleri arasındadır. Halen, Işık Üniversitesi tarafından bilimsel araştırma projesi fonu kapsamında desteklenen "Yerel Tohum: Söylemler, Aktörler" başlıklı araştırma projesini Dr. Öğr. Üyesi Müzeyyen Pandır ile birlikte sürdürmektedir. 

Prof. Dr. Maral Erol Jamieson halen Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü'nde görev yapmakta ve 2019 yılından beri aynı bölümün başkanlığını yürütmektedir. 

İlgili Dosyalar