Haberler

Paylaş

"Kesilmiş Bir Ağaç Gibi" Cinemed'den Ödülle Döndü

42. Montpellier Akdeniz Film Festivali kapsamında düzenlenen Cinemed Meetings ödülleri sahiplerini buldu. Yönetmenliğini, Işık Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Radyo ve Televizyon Bölümü Öğr. Gör. Tunç Davut'un üstleneceği TRT ortak yapımı "Kesilmiş Bir Ağaç Gibi", bu yıl 16-24 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen 42. Cinemed Festivali'nin endüstri bölümünden büyük ödül olan CNC Ödülü (Centre National du Cinéma et de l'image Animée) ve Titra Films tarafından verilen Ses Prodüksiyon Ödülüyle döndü.

Büyük ödülü kazanan "Kesilmiş Bir Ağaç Gibi" filminde, ölümcül bir hastalığa yakalanan Refik, Suriyeli mülteci bakıcısı Gülizar'a iki oğluyla Yunanistan'a kaçması için para verir. Refik, Kurban Bayramı'nda hastalığını çocuklarına duyurma hazırlığı yaparken, ona iki oğlunu bırakan Gülizar ortadan kaybolur. Refik, göçmenler için umut kenti olmuş İzmir'de Gülizar'ı aramaya girişir.

2019 yılında 12 Punto TRT Senaryo Günleri Ortak Yapım Ödülü kazanan projenin yapımcılığını Sinem Altındağ (Tekhne Film), ortak yapımcılığını ise Sırbistan'dan Andrijana Sofranić Šućur (Nana 143) üstleniyor.

Öğr. Gör. Tunç Davut (Senaryo Yazarı – Yapımcı –Yönetmen)
Tunç Davut, Anadolu Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin Sinema ve Televizyon bölümlerinde Yazarlık ve Yönetmenlik eğitimi almıştır. İlk kısa filmi Çatal, Bilge Karasu'nun bir öyküsünden uyarlamadır. Kariyeri boyunca çeşitli TV filmi, dizi ve reklam filmlerinde yönetmenlik, senaryo yazarlığı ve yapım yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Çalışmalarından olan Kınalı Kuzular, TRT için, RTGD (Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği) tarafından En İyi Belgesel Drama Film ödülüne layık görülmüştür. 2017 yılından beridir Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği'nin (SİNEBİR) Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir ve Işık Üniversitesi'nde Senaryo Yazarlığı, Yönetmenlik ve Yapımcılık üzerine dersler vermektedir.

İlk uzun metraj film projesi Dolanma T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından yapım desteğine uygun görülmüştür. Dünya prömiyerini 21. Saraybosna Film Festivali Ana Yarışma bölümünde yapan Dolanma ulusal ve uluslararası yarışmalarda "En İyi İlk Film", "En İyi Yönetmen" ödüllerine layık görülmüştür.

Filmografi
2015 Dolanma - 93'
2011 Korkma - 8 Bölüm Docudrama
2006 Kınalı Kuzular - 13 Bölüm Docudrama
1996 Çatal - 23'

İlgili Dosyalar