Işık Üniversitesi Öğrencileri Sosyal Sorumlulukta Türkiye'yi Kucaklıyor

Işık Üniversitesi Öğrencileri Sosyal Sorumlulukta Türkiye'yi Kucaklıyor

BATI'DAN DOĞU'YA IŞIKLIYIZ

Işık Üniversitesi öğrencileri tarafından tasarlanan ve tüm camianın desteği ile gerçekleşen BATI'DAN DOĞU'YA IŞIKLIYIZ projesi kapsamında Işık Üniversiteli öğrencilerin yardım eli, Van ve Hatay'a ulaştı.

Feyziye Mektepleri Vakfı'nın 'Önce iyi insan yetiştirir' bakış açısıyla hareket eden Işık Üniversitesi sosyal sorumluluk projeleriyle öğrencilerini ve toplumu harekete geçirmek üzere adımlar atıyor. BATI'DAN DOĞU'YA IŞIKLIYIZ projesi kapsamında Işık Üniversitesi öğrencileri Van Depremi'nin ardından kendi inisiyatifleri ile hayata geçirdikleri proje kapsamında ikinci adım olarak Hatay'ın köylerinde çalıştı. 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı öncesi Van ve Hatay'da 200'ü aşkın öğrenciye ve ailelerine ulaşılarak kırtasiye malzemesi, kitap, giysi ve erzak yardımında bulunuldu.

BATI'DAN DOĞU'YA IŞIKLIYIZ ekibinin ilk projesi : Van Işıklı Köyü

Proje ilk yılında Van'ın Işıklı Köyü İlköğretim Okulu öğrencileri ile buluştu. Işık Üniversitesi'nin Kızılay Şile Şubesi Gençlik Kolları kurucuları ve üyeleri, öğrenci kulüpleri ve AKUT Öğrenci Topluluğu üyelerinden 20 öğrencinin oluşturduğu BATI'DAN DOĞU'YA IŞIKLIYIZ ekibi Van Işıklı Köyü'nün minik öğrencilerinin eğitimine destek olmak için iki yıldır çalışmalarını sürdürüyor. Projenin amacı, özellikle doğu illerinde okuyan öğrencilere maddi ve manevi destekte bulunarak, onların sorunlarını en aza indirmek, ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve onların bu toplumun birer parçası olduklarını hissettirmek.

Işık Üniversitesi gönüllü öğrencilerinden oluşan proje ekibi, üniversite içinde yaptıkları kampanyalar ve sağladıkları sponsor destekleri ile Van Işıklı Köyü öğrencilerinin eğitim hayatındaki ihtiyaçlarını karşılamak için hazırladıkları malzemeleri kendileri götürerek iletişimlerini kuvvetlendirmekte, sadece bağış yapan değil, onları dinleyen ve anlayan bireyler olduklarını anlatmaktadır.

FMV'nin sosyal sorumluluk çalışmaları altında Van'ın Işıklı Köyü İlköğretim Okulu'nu kendilerine kardeş okul seçerek, onların eğitim hayatını destekleyerek başlayan proje, tüm Türkiye'yi üzüntüye boğan Van Depremi ardından uygulamaya geçirildi. Deprem sonrasında Van'a yardım elini uzatan Işıklılar, 'Van'ı terk etmiyoruz' bilinciyle yardımlarını sürdürdü.

Van Işıklı Köyü projesine katılan Işık Üniversitesi öğrencisi Ezgi Erel:

"BATI'DAN DOĞU'YA IŞIKLIYIZ bir sosyal sorumluluk projesi olarak başladı. Van'ın Başkale ilçesi Işıklı Köyü'ne gerek maddi gerekse manevi açıdan destek olmaya gittik. Bizim açımızdan manevi destek çok önemliydi. Oraya gitmeden önce köyün durumu hakkında bilgimiz yoktu, karşılaştığımız şey ise, çok zor şartlarda yaşayan insanlar oldu. Sınıra yakın bir köy. Oradaki öğrencilerle oyunlar oynadık, yaşam destek çalışmaları yaptık. Kadınlarla hijyen çalışması yaptık.

Çocuklarla aramızda inanılmaz bir manevi bir bağ oluştu. Halen bağımız sürüyor. Küçük hediyeler yolluyoruz, mektuplaşıyoruz. Ben Işık Üniversitesi'nden mezun oldum ama halen projenin içindeyim. Önümüzdeki süreçte bir daha gitmek gerekirse yine katılmak isterim.

Işıklı Köyü'ne ziyaretimizde yanımızda kıyafet, erzak ve kırtasiye götürdük. Tüm köy halkını kapsayan bir yardım çalışmasında bulunduk. Proje benim hayatımda değişimlere yol açtı. Bazı şeylerin farkına vardım. Van'a gitmeden öncede sadece kitaplarda okuduğum, filmlerde gördüğüm şeylerin, hatta inanmadığım bazı gerçeklerin orada olduğunu gördüm. Birlikte projeye katıldığımız arkadaşlarımızla toplanıyor ve hediyeler, mektuplar hazırlıyoruz. Van depremi ardından da maddi-manevi destekte bulunmaya çabaladık."

BATI'DAN DOĞU'YA IŞIKLIYIZ ekibinin ikinci projesi : Hatay Suluköy Köyü

BATI'DAN DOĞU'YA IŞIKLIYIZ ekibi 3. yılında çalışma sınırlarını genişleterek bu sene rotasını yine sınıra, Güney Doğu Anadolu'da Hatay'ın Reyhanlı İlçesindeki Suluköy Köyü'ne çevirdi.

Türkiye'nin farklı bölgelerinde desteğe ihtiyacı olan başka okullara da ulaşmayı hedefleyen Işık Üniversitesi Gönüllüleri, Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı olan Suluköy Köyü'ne de kardeş elini uzattı. Hatay'ın Suluköy Köyü'ne ziyarette bulunan Işık Üniversitesi öğrencilerine Kızılay Şile Şubesi gençlik kolları da destek verdi.

BATI'DAN DOĞU'YA IŞIKLIYIZ projesi kapsamında ziyaretten aylar önce Işık Üniversitesi kampüslerinde sosyal duyarlılık kampanyaları düzenleyen Işıklılar, kurdukları standlarda yiyecek, içecek ve ürün satışları yaptılar. Elde edilen gelirle, Suluköy Köyü'nde yaşayan küçük öğrenciler için giysi, kırtasiye ve kitap ve köy için erzak temin edildi. Köye ulaşan gençler yanlarında getirdikleri yardımları köy halkıyla paylaşırken, özellikle çocuklarla güçlü bağlar kurdular. Sosyal ve sanatsal aktivitelerle çocukların hayal dünyalarına seslenen gençler, diş fırçalama, kişisel temizlik gibi konularda miniklere eğitim desteğinde bulundular. Suluköy İlköğretim Okulu'nun dış cephesini hep birlikte boyayan Işık Üniversitesi Gönüllüleri, kurdukları okul kütüphanesini kitaplarla doldurarak köy okuluna kalıcı bir armağan vermiş oldular.

Hedeflerini, "Farklılıkları zenginlik olarak gören, farklı yaşam kültürlerini destekleyen, geleceğe ne olursa olsun umut dolu gözlerle bakan, değişmeyi ve değiştirmeyi gençlerin öncülüğünde yetişkinlerin desteği ile gerçekleştirmeyi isteyen Işıklı Gençleriz" sözleriyle ifade eden Işık Üniversitesi öğrencileri, Batıdan Doğuya Işıklıyız projesini önümüzdeki yıllarda büyüteceklerini vurguladılar. Köydeki ilkokulun ve öğrencilerinin çeşitli ihtiyaçlarını karşılarken, anaokulu ve ilköğretim sınıflarına birer adet kütüphane kuruldu. Ekip, Suluköy'de bulunduğu üç gün süresince çocuklara hijyen konusunda çeşitli eğitimler verdi, oyunlar öğretti, basketbol dersi verdi. Suluköylü çocuklar, hediyelerden çok Işık Üniversitesi ekibinin onlarla ilgilenmesinden mutlu oldu. Işık Üniversitesi öğrencilerinin yaşadığı en büyük tecrübe ise o çocukların hediyelerden çok ilgi bekledikleriydi. Ekip çocuklara iletişimlerini kesmeyeceklerinin sözünü verdi ve aradaki bağı asla koparmayacaklarını belirtti.

Hatay Suluköy Köyü Projesine katılan Işık Üniversitesi öğrencisi Ozan Barış Bayraktar:

"BATIDAN DOĞUYA IŞIKLIYIZ Sosyal Sorumluluk Projesi tamamen FMV Işık Üniversitesi tarafından yürütülüyor. Gittiğimiz köylerde çocuklara ve köy halkına yardımda bulunmak amacını taşıyoruz. 14 kişiyle Hatay'a gittik ve 61 haneli köy halkına erzak dağıttık. Bütün çocukların giysileri ayrıca kırtasiye malzemeleri sağlandı, kütüphane kuruldu, okulu boyandı.

Gitmeden önce kampüsümüzde yoğun bir çalışmayla 12,500 TürkLirası topladık. Bu meblağın tümü Işık Üniversitesi öğrencilerinin açtıkları stantlarda toplanan paradır. Satışlar yaptık, ayran, sütlaç, pilav sattık… Toplanan parayla erzak, giysi ve kırtasiye satın aldık, Suluköy Köyü'ne götürdük.

Köy halkı bizi çok sıcak karşıladı. Çocuklar ilk başta çekingen olsalar da sonrasında bizi bırakmak istemediler. Hatta biz köyden ayrılırken ağlayan çocuklar oldu. Aramızda çok yoğun bir bağ kuruldu. Köy halkı ve çocuklarla halen irtibat halindeyiz. Önümüzdeki süreçte eksikleri olduğunda yardım etmeye hazırız. Onlar bizim kardeşlerimiz oldular."

İlgili Dosyalar