Sıkça Sorulan Sorular

 • Staj Başvurusu için hangi evrakları hazırlamalıyım?

  Staj başvurularınız için hazırlamanız gereken evrakları anlatan döküman ve formlar sayfasından öğrenebilirsiniz.

 • Stajımı nasıl iptal edebilirim?

  Stajınızı stajınızın başlangıç tarihinden önce ve ya staj başlangıç tarihinizden en geç 10 gün sonrasına kadar neden iptal ettiğinizi bildiren bir dilekçe ile Fakültenize bildirmeniz gerekmektedir. Dilekçe onaylandığı takdirde Fakülteniz talebinize yönelik dilekçeyi Staj Koordinatörlüğü'ne bildirdiklerinde işlemleriniz iptal edilecektir.

 • Staj yaptığım firma 10 gün tadilatta olduğu için staja gidemedim. Staj sürem için ne yapmalıyım?

  Firmanın tadilat veya başka bir nedenden dolayı faaliyette olmadığına dair firmadan alacağınız imzalı bir yazıyı Fakültenize bildirmeli, staj süresiyle ilgili ne yapılacağı konusunda onay alınıp Fakültenizin Staj Koordinatörlüğü'ne bildirimiyle staj süresine ilişkin işlem gerçekleştirilecektir.

 • Hastalandığım için 2 gün staja gidemedim. Staj süresinden sayılır mı ne yapmalıyım?

  Staj süresinde hastalıktan dolayı devamsızlık gerçekleştiyse Hastane, Aile Hekimliği v.s. iş görmezlik raporu alınmalı ve Fakültenize durumu anlatan e-posta ile ibraz edilmelidir. Staj süresiyle ilgili ne yapılacağı konusunda onay alınıp Fakültenizin Staj Koordinatörlüğü'ne bildirimiyle staj süresine ilişkin işlem gerçekleştirilecektir.

 • 40 gün yapmam gereken stajı 20 gün yaparak erken bitirebilir miyim?

  Stajınızı neden erken bitirmek istediğinizi bildiren dilekçe veya e-posta ile Fakültenize bildirmeniz gerekmektedir. Bu bildirim SGK çıkışı açısından stajın bitiriliş tarihinden en geç 10 gün sonrasına kadar bildirilmesi zorunludur. Staj süresiyle ilgili ne yapılacağı konusunda onay alınıp Fakültenizin Staj Koordinatörlüğü'ne bildirimiyle staj süresine ilişkin işlem gerçekleştirilecektir.

 • 20 gün zorunlu staj yaptım 20 gün daha uzatabilir miyim?

  Fakültelerin zorunlu ve gönüllü staj süreleri, ilgili birimin Staj uygulama esaslarında belirlenmiştir. Buna ilişkin talebinizi Fakültenize bildirmeli uygun bulunduğu takdirde Fakültenizin Staj Koordinatörlüğü'ne bildirimiyle staj süresine ilişkin işlem gerçekleştirilecektir.

 • Staj yaparken iş kazası geçirdim. Ne yapmalıyım?

  Stajyer öğrencilerimizin SGK giriş çıkış işlemleri Üniversitenin sorumluluğunda olup iş kazasına yönelik bildirimler staj yapılan firmanın sorumluluğundadır. Stajyer öğrenci iş kazası geçirdiğine yönelik e-mail ile Staj Koordinatörlüğü'ne bilgi vermelidir. İş kazasına yönelik yapılan tüm müdahale ve işlemlerin belgeleri staj yapılan firma tarafından Üniversiteye gönderilmelidir.

 • Staj evraklarımı mail, kargo veya fax ile yollayabilir misiniz?

  Staj başvurusuna yönelik onaylanan belge ve SGK giriş bildirgesinin Staj Koordinatörlüğünden teslim alınması stajyer öğrencilerimizin sorumluluğundadır. Herhangi bir nedenden dolayı öğrencinin kendisi tarafından belge teslim alınamıyorsa öğrencinin Staj Koordinatörlüğü'ne bildirdiği arkadaşı veya ailesinden herhangi biri evrakını teslim alabilmektedir.

 • Stajımı yurtdışında yapabilir miyim?

  Yurtdışında staj yapılabilmektedir. İlgili başvuru evrakları öğrenci tarafından hazırlanıp Fakülte onayları alındıktan sonra Staj Koordinatörlüğü tarafından iki türlü işlem yapılmaktadır. Bu işlemler;
  a) Staj yapılan firma Türkiye menşeli olup yurtdışındaki şantiye veya şubesinde staj yapılacaksa yasal mevzuat gereği SGK işlemleri yapılmaktadır.
  b) Staj yapılan firma Yabancı menşeli ise yasal mevzuat gereği SGK işlemi yapılmayıp sadece zorunlu staj formu onaylanıp öğrenciye teslim edilmektedir.

 • 40 günlük staj başvurumun 20 gününü tamamladım diğer 20 günü başka bir firmada yapabilir miyim?

  Staj Koordinatörlüğüne teslim ettiğiniz evraklarda belirtilen firmanın haricinde bir firmada staj yapılmak isteniyorsa yeni başvuru evrakları düzenleyip bölüm ve Dekanlık onayları alınarak tekrar Staj Koordinatörlüğüne yeni evraklar teslim edilmelidir. Başka bir firma için gerekli onay verilmediği takdirde staj süresi ile ilgili ne yapılacağı konusunda onay alınıp Fakültenizin Staj Koordinatörlüğü'ne bildirimiyle staj süresine ilişkin işlem gerçekleştirilecektir.

İlgili Dosyalar