Kongre Merkezi

Kongre Merkezi

Hakkında
Şile Hakkında

Kongre Merkeziİstanbul'un en sevimli ilçelerinden biri olan Şile, Marmara Bölgesi'nin kuzeydoğusunda, 60 km uzunluğundaki Karadeniz kıyı şeridi ile şehrin yaz turizmi açısından gözbebeği olmuş yerlerinden. Kendine has dokusu, doğal noktaları ve yakınındaki gezip görülecek yerleri ile sadece şehirden kaçılacak bir nokta değil, aynı zamanda uzun süreli tatil arayışında olanların da adresi olmuştur.

Şile, antik çağda iki defa istilaya uğramış. Birinci istila, eski Yunanlıların Pers seferinden geri dönüşlerinde komutanları Xenophon tarafından; ikincisi ise kıyı şeridini takip ederek ilerleyen Roma komutanı Lucullus tarafından gerçekleştirildi. Roma döneminin izlerini Şile'de görmek mümkün. Doğu Roma İmparatoru Diokletianus zamanında, İnkese, Sofular gibi mağaralar, ilk Hristiyanlar için doğal korunaklar olmuş. Selçuklu Türkleri'nin 1090 senesinde Şile'yi ele geçirmesi, bölgenin Haçlı istilasına uğraması ve ardından Yıldırım Bayezid ile bölgenin Osmanlı topraklarına katılmasıyla Şile ve çevresi, birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır.

Işık Üniversitesi'ne yakın gezilecek noktalar; Şile Feneri (4 km), Ağlayankaya (5 km), Ağva (45 km)

Şile Feneri
İstanbul Boğazı ile Karadeniz'e hizmet veren fener, Türkiye'nin en büyük, dünyanın ikinci büyük aktif feneri. Yapımı 1859 yılında tamamlanan fener, deniz seviyesinden 60 metre yükseklikteki kayalıklar üzerinde kule şeklinde inşa edilmiştir.
Şile Kaleleri
Şile Kalesi, Sarıkavak Kalesi, Kalealtı Kalesi ve Kalem Kalesi olmak üzere 4 kale bulunuyor. Bunların hepsi Bizans döneminde inşa edilmiş. Özellikle Ocaklı Adası üzerine kurulu Şile Kalesi, iyi korunmuş kulesi ve sarnıcı ile görülmeye değerdir.
Şile Mağaraları
İlçede doğal yolla oluşmuş 30 mağara bulunuyor. Bunların bir kısmı ziyaret edilebilecek durumdadır. Sofular Mağarası, lOO metre uzunluğunda 17 metre yüksekliğinde, Roma dönemine ait yatay ve kuru bir mağaradır. Meşrutiyet Mağarası ve Yarığı ve Şile Deniz Mağaraları sık ziyaret edilen turistik alanlardandır.
Kumbaba Tepesi
Kumbaba Tepesi, romatizmal hastalıkların doğal yollarla tedavi edildiği kumluk bir tepedir. 60 rakımlı kırmızı - turuncu renkli, demir/bakır alaşımlı ve radyonktriteli kumları olan tepenin zirvesinde Kumbaba'nın mezarı vardır. Yapılan araştırmalarda Bizanslılar tarafından Güneş Hamamı olarak kullanılmış, saray gemileriyle yaz aylarında buraya gelerek güneş banyosu alınırmış. Burayı, ismi meçhul olduğu için 'Kumbaba' olarak anılan bir kimyager keşfetmiş ve Şile Kumluğu'nun tedavi için uygun olduğunu saptamış. O zamandan günümüze, buradaki doğal yapı birçok hastanın tedavisinde kullanılmaktadır.
Ağlayan Kaya
Ağlayan Kaya, Şile Feneri'nin 600 metre gerisindeki konumuyla taşlar arasından çıkan bir su kaynağıdır. Akış biçimi ağlayan bir insanın gözyaşlarına benzetildiği ve kayalıklardan gelen ağlama sesine benzer rüzgarlı uğultu nedeniyle bu adı almıştır. Kayalıklarla denizin buluştuğu mekân, vahşi manzarasıyla büyülemektedir.
Şile Köyleri
Köyleri ormanlarla kaplı olan Şile'nin en meşhur köyleri Ağva, Kabakoz, Kumcağız gibi sahil kenarındakilerdir. Ağva'nın ilerisindeki Saklı Göl ve Gelin Kayası çeşitli efsanelere konu olmuş; irili ufaklı nehirlerin olduğu bir destinasyondur. Özellikle doğa gezileri ve fotoğrafçılığa ilgi duyanların uğrak noktasıdır.
Onbir Göller Vadisi
Hacıllı Köyü yakınlarındaki Değirmendere Vadisi takip edildiğinde birinci göle ulaşılmaktadır. Vadinin devamında büyüklü küçüklü göller bulunmaktadır.
Işık Üniversitesi Kongre Merkezi Hakkında
Şile Kampüsü

İstanbul merkezden 1 saat mesafede deniz kıyısındaki konumuyla Işık Üniversitesi Şile Kampüsü ise şehrin karmaşasından uzakta bir araya gelmek isteyenlere ve özellikle şirket eğitimlerine çekici bir alternatif sunuyor. Deniz kıyısındaki konumu, açık-kapalı alan spor olanakları, restoran-kafeterya imkanları, 24 saat açık kütüphanesi, 1-2-3 kişilik 1300 yatak kapasiteli barınma imkanları, çok sayıda modern derslikleriyle, tüm kampüse yayılan kesintisiz internet bağlantısı, bünyesinde barındırdığı en son teknolojiyle donanmış salonları ve sosyal tesisleriyle tüm kurum ve kuruluşların kongre, toplantı, seminer, çalıştay, sergi ve resepsiyon ihtiyaçlarına donanımlı alt yapısı ve teknik özellikleri ile ideal çözümler sunuyor.

Bilimsel, kültürel ve sanatsal birçok aktiveye cevap verecek nitelikteki oIan Işık Üniversitesi Oditoryumu 440 kişilik seyirci koltuk kapasitesi, 75 metrekarelik kulis alanı, 125 metrekarelik toplam sahne alanı, 100 metrekarelik Vip, dinlenme, kostüm ve dekor alanları bulunuyor. Tüm alanlar; Kongre, konferans, sinema, tiyatro, konser ve çeşitli gösterilerin yapılmasına olanak veren en çağdaş sahne tekniğiyle görüntü, ses, özel ışık, sahne teknikleri ve simultane tercüme odaları ve otomasyon sistemleriyle donatıldı.

250 kişilik seyirci kapasiteli çok amaçlı salonu, 932 metrekarelik sergi ve fuaye alanı ile salonlar arası ses ve görüntü bağlantısı bulunan konferans salonu ve çok amaçlı salonda canlı yayın sistemi ve sinema sistemi alt yapısı da yer alıyor.

Maslak Kampüsü

Işık Üniversitesi Maslak Yerleşkesi içerisinde bulunan kompleksimiz, Taksim ve Eminönü'ne 10 dakika, Atatürk Havalimanı'na ise 20 dakika mesafede yer alan Işık Kongre Merkezi, metro ve toplu taşıma seçenekleri ile ulaşılabileceği gibi kendi imkanlarınızla da kolaylıkla erişebileceğiniz bir koordinatta bulunmaktadır. Kendi araçları ile gelecek konuklarımız için kapalı otopark olanağı bulunan tesisimizde, küçük veya büyük ölçekli konferans, toplantı, sanatsal ve sosyal etkinliklerin yanı sıra planladığınız konsept etkinliklerinizi, konusunda uzman ekibimizle değerlendirip gerçekleştirebilirsiniz.

MEKANLAR

Oditoryum: Teknik Özellikler + Teknik Çizim + Resim

ODİTORYUM
BAŞLIK BİRİM MİKTAR
KOLTUK SAYISI ADET 440
METREKARE
SAHNE ALANI M2 125
SOFİTO YÜKSEKLİĞİ M 13,15
FUAYE TOPLAM ALAN M2 932
KULİS ALANI M2 75
KONTROL ODALARI ALANI M2 33
SES VE GÖRÜNTÜ ODASI ADET 1
SİMULTANE ODASI ADET 2
FUAYE TOPLAM ALAN M2 932
YANGIN CIKIS KAPISI ODİTORYUM ADET 4
ODİTORYUM GİRİŞ KAPISI ADET 3
DİMEDİLEBİLİR LED AYDINLATMA ADET 74
SİNEMA SİSTEMİ ADET 1
WİRLWESS SİSTEMİ ADET 1
CANLI YAYIN SİSTEMİ ADET 1
SPRİNK SİSTEMİ
ISITMA VE SOGUTMA KANALLI SİSTEM

Sergi ve Fuaye Alanı: Teknik Özellikler + Teknik Çizim + Resim

Sergi ve Fuaye Alanı
FUAYE TOPLAM ALAN M2 932

Çok Amaçlı Salon: Teknik Özellikler + Teknik Çizim + Resim

ÇOK AMAÇI SALON
BAŞLIK BİRİM MİKTAR
KOLTUK SAYISI ADET 250
METREKARE
SAHNE ALANI M2
KÜCÜK SALON YÜKSEKLİGİ M 7.75- 2.75
FUAYE TOPLAM ALAN M2 932
YANGIN CIKIS KAPISI KUCUK SALON ADET 2
KUCUK SALON GİRİŞ KAPISI ADET 2
SPRİNK SİSTEMİ
ISITMA VE SOGUTMA KANALLI SİSTEM
Maslak Kampüsü
Konferans Salonu: Merkezimizde 227 kişi kapasiteli 249 m2 alana kurulu konferans salonumuzda, HD kalitede video kayıt olanağı, sunumlar için projeksiyon sistemi, yabancı konuklarımız için simultane tercüme hizmeti imkanlarının yanı sıra aralarda fuaye alanımızda kokteyl servisimizden faydalanabilirsiniz.
Mini Konser Alanı: Işık Galeri 100 kişi kapasiteli geniş iç hacimi ile; etkinliklerinizde klasik müzik dinletileriniz için etkileyici ambiansı ile değişik alternatif arayışlarınızın tercih noktası olacaktır.
Kültür - Sanat Etkinlikleri: Işık Galeri, ihtiyacınız olan tüm kültür sanat etkinliklerini karşılayacak kapasitede 194 m2 kapalı alana sahip galerimizde; kokteyl ve dinleti eşliğinde konuklarınızın rahat ve samimi bir ortamda çalışmalararınızı izleme imkanı sunmaktadır. Dilerseniz, değişik ve özgün konsept organizasyonlarınızı düzenleme şansına sahip olacaksınız.
Fuaye Alanı: 157 m2 kapalı alan içerisinde bulunan "Fuaye Alanı"nı, kokteyl, dinleti ve konferans molalarınızı dinlenerek geçirebileceğiniz hizmet alanı olarak faydalanabilirsiniz. Alan içerisinde kafeterya, wifi internet ve Işık Evi ile yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz mekanlardan yararlanabilirsiniz.
OLANAKLAR
 • Sunum teknik araçları
 • Seslendirme araçları
 • Barco ve Datashow
 • Video kayıt
 • Ses kayıt ve canlı yayın sistemi
 • İnternet bağlantısı ve video konferans
 • Elektronik slayt
 • Elektronik tepegöz
 • Faks-telefon-fotokopi ve bilgisayar sistemi
 • Yiyecek-içecek servisi
 • Konaklama
 • Otel ve uçak rezervasyonları
 • Havaalanı transferleri
 • Şehir içi turları
 • Ulaşım hizmetleri
 • Spor tesisleri
Sergi Salonu
Şile Kampüsü

Deniz ve Orman manzaralı blokları bulunan Işık Üniversitesi yurtları, 1.300 yatak kapasitelidir. 1, 2 ve 3 kişilik lüks odalarda konaklama imkanı bulunmaktadır.

Turuncu Yurtlar; 4 katlı 8 binadan oluşmaktadır. Tüm odalar 2 kişilik olup banyo ve tuvalet odaların içerisindedir, ayrıca odalarda mini mutfak bulunmaktadır. Merkezi konumdadır. Binaların giriş katında bir televizyon odası, bahçe katlarında ise bulaşık makinesi, çamaşır ve kurutma makinesi ile ocak bulunan ortak kullanım alanı, üst katlarda etüt odaları mevcuttur.
Bordo Yurtlar; Kampüs girişinde merkezi konumdadır ve 2 farklı mimari yapıda 4 binadan oluşmaktadır. Bunlardan banyo ve tuvaletlerin koridorda bulunduğu binalarımızda 2, 3, 4 kişilik odalarımız, banyo ve tuvalet oda içerisinde bulunduğu binalarımızda ise 2 ve 3 kişilik odalarımız bulunmaktadır. Banyo ve tuvalet dışarda olan odaların olduğu bordo yurt binaları 6 katlı olup giriş katta bir tv odası, iki ocak ve bulaşık makinesi bulunan mutfak, çamaşır ve kurutma makinelerinin olduğu bir çamaşırhane mevcuttur. Banyo ve tuvalet içerde olan odaların olduğu bordo yurt binaları 8 katlı olup giriş ve bahçe katlarında birer tv odası mevcuttur. Yine bahçe katında iki ocak ve bulaşık makinesi bulunan mutfak ve çamaşır ve kurutma makinelerinin olduğu bir çamaşırhane mevcuttur.
Mavi Yurtlar; Tek kişilik, 2 kişilik ve 3 kişilik banyo ve tuvalet içeride odaların olduğu; 3 katlı 6 binadan oluşmaktadır. Mavi yurtlar kampüsün denize yakın kısmında yer almaktadır ve bazı odaları deniz manzaralıdır. Kütüphane binasına yakındır. Gün içerisinde kampüsten derslik ve sosyal alandan mavi yurtlara öğrenci servisi hizmeti verilmektedir. Mavi yurtlar da bahçe katların tamamı öğrenciler için ortak alan olarak tahsis edilmiştir. Bu katta çamaşır, kurutma makinesi olan bir çamaşırhane, 2 adet ocak ve bulaşık makinesi bulunan bir mutfak, bir tv odası ve etüt odaları mevcuttur.

İlgili Dosyalar