Öğr. Gör. Meriç Koloğlu

E- Posta : meric.kologlu@isikun.edu.tr

 


­1971-1976 yıllarında Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisinde; Lisans eğitimini ve Pazarlama konusunda yüksek lisansını yaptı.
1983 yılında çalışmaya başladığı reklamcılık sektöründe, Müşteri Direktörü, Reklam Yazarı, Yaratıcı Yönetmen, Ajans Başkanı ve Genel Müdür olarak görev yaptı.
Sektörün önemli ajanslarından Ajans Ada’da önemli bir pazarlama ve reklam başarısı olarak anılan Sümerbank’ın 3 yıl süren reklam çalışmaları ve PR aktivitelerini yönetti, yaratıcı çalışmaların içinde oldu.
1995 yılında Mak İletişim Hizmetleri adıyla kendi ajansını kurdu.
Reklam ve PR hizmeti verdiği kurum ve markalardan bazıları: Beko,  Maret, YKM, Aygaz, Sümerbank, Dermalogica, Cam Pazarlama, Anadolu Endüstri Holding, Mercedes, Hacı Şakir, RİNA vb.  
Boston, A.B.D.’de resim sergisi organizasyonu ve Sabancı ailesi için düğün organizasyonu yaptı. Ankara Çankaya Milletvekili adayı ve Ankara Belediye Başkan adayı için yapılan seçim kampanyaları iletişim aktivitelerini yönetti.
Dermalogica kozmetik markası lansman kampanyası ile ABD’den 40 ülke arasında  “En yaratıcı reklam fikri ve uygulama başarısı” ödülü aldı.
 İtalyan kalite kuruluşu RİNA ( Registro Italiano Navale) Türkiye lansman reklamı Avrupa ülkelerinde global reklam olarak kullanıldı.
Danışmanlıkla devam ettiği çalışma hayatında önemli sayıda kuruma reklam ve PR konularında yaratıcı ve stratejik destekverdi, kampanyalar ve projeler üretti.
Maltepe Üniversitesi’nde 12 dönem Reklam Yazarlığı, Müşteri İlişkileri, Reklam Kampanyası, Halkla İlişkiler ve Sosyal Sorumluluk Projeleri konularında uygulamalı dersler verdi. Yönettiği pek çok proje ile öğrencileri yarışmalara hazırladı, önemli ulusal yarışmalarda ödüller kazandırdı:
TÜHİD 9.Altın Pusula  “Genç İletişimciler” 2010 KSS Kategorisi 1.’lik ödülü, AD Vakfı 21. “Genç iletişimciler” 2009 İnternete Uyarlanmış Proje Kategorisi 1.’lik ödülü, TÜHİD 7.Altın Pusula “Genç İletişimciler” 2008 Halkla İlişkiler Kampanyası 1.’lik ödülü,
Milliyet “Gencim gazetesi”  2008 ( Manşet haber çalışması ) 1.’lik ödülü, AD Vakfı 18. “Genç iletişimciler” 2007 KSS Kategorisi 1.’lik ödülü,  AD Vakfı 18. “Genç iletişimciler” 2007 Halkla İlişkiler Kampanyası 2.’lik ödülü, TÜHİD 5.Altın Pusula “Genç İletişimciler” 2006 Halkla İlişkiler Kampanyası 3.’lük ödülü, IAA  “Üniversiteler Arası Reklam Yarışması” 2006 finalist.

2014-2015 öğretim yılında Işık Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Aynı öğretim döneminde Maltepe Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nde öğretim görevine devam etmektedir.
Koloğlu’nun Maltepe Üniversitesi’nde verdiği dersler kapsamında gerçekleştirdiği ve yönettiği Reklam ve Sosyal Sorumluluk projelerinin bazılarının yer aldığı ve reklam eleştirileri yazdığı blog'ları vardır.

 

Sosyal Medya adresleri
http://projehavuzum.blogspot.com( Öğrencilerle projeler)
http://maruzatimvar.blogspot.com  (Reklam eleştirileri)
http://emekverdiklerim.blogspot.com (Sümerbank reklam çalışmaları) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Sibel Tuğal'ın fotografı Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarım bölümü öğrencisi Sevgi Tanyaş tarafından çekilmiştir.