Öğr. Gör. Mehmet Gözetlik


E-posta / web :mehmet@mehmetgozetlik.com , http://mehmetgozetlik.com , http://www.a2591.com


Tel: (0212) 286 49 11

Öğr. Gör. Mehmet Gözetlik 1977’de İzmir’de doğmuştur. “Antrepo” Serbest Tasarım Platformu’nun kurucusu ve yaratıcı yönetmenidir. Işık Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarım Bölümü’nde Tipografi dersleri vermektedir.

1999’da Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nden mezun olmuştur. 2008’de Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde “Sans Serif Font Tasarımı ve Sunumu” konulu tezi ile Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır.

1997’den beri yüzlerce marka ve müşteriye hizmet vermiştir. Çalışmaları, birçok uluslararası yayın, sergi ve online galerilerde yer almış, bazıları, müzelerin kalıcı koleksiyonlarına dahil edilmiştir. “Maksimalist Pazarda Minimalist Etki” isimli projesi Amerika Washington Post’da yayımlanmış, Erik Spiekermann, Scott Thomas, Antonio Carusone gibi sektörün önde gelen isimleri tarafından projesine atıfta bulunulmuştur. Çalışmalarından iki tanesi, Zaha Hadid, Ross Lovegrove, Marc Newson, Norman Foster, Philippe Starck gibi uluslararası tasarımcıların işleriyle birlikte “Uluslararası Pekin Tasarım Trienniali” kapsamında sergilenmiştir. Sınırlı sayıda üretilen afişleri, tüm dünyada büyük ilgi görmüs ve 47 ülkedeki sanatseverler tarafından satın alınmıştır.

Üretimlerinin önemli bir bölümünü tipografi alanında gerçekleştiren Mehmet Gözetlik, bu konuyla ilgili uluslararası konferanslara konuşmacı olarak katılmıştır. Tasarladığı fontlar tüm dünyadaki tasarımcılar tarafından kullanılmaktadır ve Wiley&Sons, TBWA-USA, Dreamworks SGI, Michigan Ünivinlerceersitesi, Avery Dennison gibi uluslararası kurumlar tarafından lisanslanmıştır. Endüstriyel ürünler ve arayüz ikonları da üreten Gözetlik’in, tasarladığı endüstriyel ürünler, “Amazon”, “Urban Outfitters” başta olmak üzere tüm dünyadaki tasarım marketlerinde satılmaktadır. Kazandığı ödüllerden bazıları, British Council Genç Yaratıcı Girişimcisi Ödülü, GMK Tipografi Başarı Ödülü, Sappi Uluslararası Basılı Ürün Ödülü’dür.

Şehir Taksileri, Poster, 48x68cm

Hillside Su Hotel, Kurumsal kimlik

Letter 01, Kitap Tasarımı