Doç. Çetin Ergand

E-posta: cetinergand@hotmail.com

1968 İstanbul doğumludur. Mimar Sinan Üniversitesi  Güzel Sanatlar Fakültesi Fotograf Bölümünden 1994 yılında  mezun oldu.
Yüksek Lisans tezini 1998, Sanatta yeterlik (doktora) tezini 2006 yılında tamamladı. 2012 yılında Doç oldu.


1999 yılından bu yana ilgilendiği panoramik fotoğraflama yöntemlerine ilişkin olarak kaleme aldığı yazı ve makaleleri, Photo Digital, Atlas ve Fotograf Dergilerinde yayımlandı.
Aralarında  “Pamukbank Fotograf Yarışması (2001), “International Photography Awards ( Lucie Awards)” (2004), HSBC (2006), “The EPSON International Photographic Pano Awards (2010) gibi yarışmalarda birincilik ve dereceleri bulunmaktadır.
Alanı ile ilgili yurt dışı ve içinde söyleşi, workshop ve sempozyumlara katıldı, bildiriler sundu. Uluslararası Sanal Gerçeklik Fotografı Birliği (IVRPA) üyesidir. 
Erken Cumhuriyet Dönemi Modern Ankara Mimarisini konu alan fotoğraf projesini aralarında Başbakanlık, Federal Almanya Büyükelçiliği, Goethe Enstitüsü - Ankara,  Ankara Mimarlar odası gibi kurumların desteği ile hayata geçirdi.
Doç. Çetin Ergand, halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotograf Bölümü’nde öğretim üyeliği ve  Fotograf Bölümü Başkan Yardımcılığını görevini sürdürmektedir.

Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde yarı zamanlı olarak çalışmaktadır.