Otomotiv Laboratuvarları

Otomotiv Mühendisliği programı Makine Müh. Bölüm altında açılmış ve 2012-2013 Güz döneminden itibaren eğitime başlayacak olan program için ilk etapta DOĞUŞ Otomotiv A.Ş. ile bir işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır. Öğrencilerin kullanımına açık olan Makine Müh. ve Mekatronik Müh. laboratuvarlarına ek olarak, bu sözleşme kapsamında aşağıda belirtilen laboratuvarların açılması için çalışmalar başlamaştır. Bu laboratuvarların gereksinimlerinin büyük bir kısmı sponsor firma tarafından karşılanacaktır.

Taşıtlar Laboratuvarı:
Yaklaşık 200 m2'lik kapalı bir alanda değişik binek ve ticari taşıtların alt sistemlerinin incelenmesi, eğitim amaçlı demonstrasyonu, testleri ve diğer araştırmalar için kullanılacaktır.

Motorlar Laboratuvarı:
Motorların geliştirilmesi, karakterize edilmesi ve test edilmesi amacıyla kullanılacak motor test standına sahip olan farklı çalışma şartlarında (nem, sıcaklık vs..) değişik ölçümler sonucu elde edilen bilgilerle motor performansını değerlendirmek için kullanılacak laboratuvardır. Ayrıca öğrenciler bu laboratuvar sayesinde çeşitli motorları ve ayrıntılı kesitlerini gözlemleyebilecektir.

Otomotiv Sistem ve Bileşenleri Laboratuarı:
Bu laboratuvar bir araçta bulunan sistem ve bileşenlerle ilgil deney düzenekleri ve eğitim setleri bulunacaktır. Bu sistemler; güç iletim sistemleri, fren sistemleri, süspansiyon sistemleri, ateşleme sistemleri ve kontrol sistemleri olarak sıralanabilir.

İlgili Dosyalar