İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Lisans Programı
İç Mimarlık, insanların yaşadığı mekânların fonksiyonlarına göre, kullanıştan estetik ve konfora uzanan bir yelpazede en iyi hizmet verecek şekilde düzenlenmesine yönelik bir meslektir.

Bunun gereği olarak bir iç mimarın ilgi alanı, mobilya tasarımından yeni veya mevcut yapılarda mekân düzenlemelerine ve çevre ile ilişkilerine kadar uzandığı için yapı bilgisi, ısıtma, havalandırma, aydınlatma gibi teknik ana bilgilere de sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Öğretim Programı'nda sanat ve kültüre yönelik derslerin yanı sıra teorik ve uygulamalı olarak Proje, Anlatım Teknikleri, Malzeme, Yapı Elemanları, İnce Yapı, Mekan Bilgisi gibi mesleki dersler ile tasarım çalışmalarına yer verilmiş, ayrıca Auto CAD, 3D Studio Max, Revit Architecture, Sketch-Up yazılımlarını kapsayan Bilgisayar Destekli Tasarım dersleri ile program tamamlanmıştır.

İç Mimarlık Öğretim Programı'nın düzenlenmesinde akreditasyon ilkeleri de göz önünde bulundurulmuş, ülkemiz ile yabancı ülkelerin önemli kurumlarındaki programlar ile paralellikler sağlanması düşünülmüştür.

İç mimarlığın çalışma alanı bugün giderek genişlemekte, mezunlar master, sanatta yeterlilik, doktora gibi akademik çalışmalara katılabilmekte, İç Mimarlık Odası'na üye olabilmekte, iç mimarlık kapsamına giren, dekorasyondan mobilya imalatına kadar özel iş yerleri açabilmekte, resmi ya da özel kurumlarda iş olanakları bulabilmektedir.

Neden İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Lisans Programı?

132 yıllık eğitim geçmişi olan Feyziye Mektepleri Vakfı'nın Işık Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünde çağdaş, üretken, yaratıcı, çok yönlü ve deneyimli akademisyenler tarafından eğitim verilmektedir. Teknoloji ve yeniyi sürekli takip eden bölümümüz çağın gerekliliklerine ayak uyduran güncel ve modern müfredatı öğrencilerine sunmaktadır. 

İç mimarlık, birey ve toplumların değişik amaçlarla yararlandıkları özel ve genel tüm çevreler için hacim tasarımı, mobilya tasarımı gibi öğrencilerin eleştirel düşünme, sanatsal, biçimsel araştırma, yakın disiplinlerle ortak çalışabilme, kişisel yetenekleri ile tasarlama yönlerinin geliştirilmesini amaçlar. İç mimarlık, kullanıcı ile iletişim kurabilen, kullanıcı isteklerine ve ihtiyaçlarına cevap veren bir meslektir. İç mimarlığı diğer yapı eylemlerinden ayıran en önemli özellik ise tasarım gücünün ve tasarım yeteneğinin var olmasıdır.

İç mimarlık mesleği, ülkemizde talep gören ve mesleki anlamda geniş yelpazeye sahip olan birçok uygulama alanına sahiptir. Konut, ofis, mağaza, kafe, restoran vb. alanlarla birlikte mobilya tasarımı, aydınlatma, iç mekân çözümleri gibi birçok alanda çalışma yapabilir. 

İç mimarlık bölümü, Türkiye'de gerek vakıf gerek devlet üniversitelerinde olmak üzere birçok farklı fakültelerin içinde yer alarak geleceğin iç mimar adaylarını yetiştirmektedir. Bu çerçeve içinde bağlı olduğu fakültenin, üniversitenin, kampüsün hatta akademik kadrosunun da önemli yeri bulunmaktadır.

İlgili Dosyalar