Etkinlikler

Paylaş

IŞIK ÜNİVERSİTESİ 2013-2014 AKADEMİK YILI AÇILDI…

Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Üniversitesi 2013-2014 akademik yılına Şile ve Maslak Kampüslerinde yapılan açılış törenleri ile başladı…

Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nafiye Güneç KIYAK, yeni Işıklılara Hoş geldiniz konuşmasında şunları söyledi;

"Sizi bütün kalbimle kutluyorum. Sizler artık IŞIK Ailesinin bir parçasısınız. IŞIK, kaynaklarını kendi yaratan, kâr amacı olmayan bir vakıf üniversitesidir. Öğrencilerine OECD standartlarında eğitim verme çabası içindedir. Sahibi yok, sahibi mezunlarımız, tüm Işıklılar… Işık Okullarının geçmişi bundan 128 yıl öncesine dayanıyor. Sizi bir Işık Yolculuğuna çıkarmak istiyorum.

Selanik 1885… Selanik, çok kültürlü bir yapıya sahip, aynı zamanda her kültür aynı oranda mevcut. Atatürk'ün doğduğu bir eğitim kenti… Bir grup aydın ve İYİ İNSAN Türk çocuklarına eğitim vermek üzere Feyz-i Sıbyan (Çocukların Işığı) adında bir okul kuruyorlar. Daha sonra ortaokul ve lisesi ile Feyziye Mektepleri adını alıyor. Cumhuriyetle birlikte İstanbul'a taşınan okul, ellinci yılında 1934'te, Atatürk'ün onayıyla IŞIK adını alıyor. 1996'da 17 yıl önce Işık Üniversitesi bu aileye katılıyor.

Işık Okulları bugün beş farklı kampüste anaokulundan üniversiteye, Feyziye Mektepleri Vakfı şemsiyesi altında, 128 yıllık birikimiyle, eğitim vermeye devam ediyor. Işık Okulları bugün elli bin dolayında mezun vermiş durumdadır. Dünyaya dağılmış olan mezunlar, bugün büyük bir network içindedir.

Öğrencilerimizin ilk bir yılı, İngilizce Hazırlık Okulunda geçecek. İngilizce artık bilim dili olmanın ötesinde dünya insanlarının ortak dili; bir dünya üniversitesi olmanın ve dünyaya mezun yetiştirmenin ön koşuludur. Şile Kampüsümüzde İngilizce Dil Okulumuz yanı sıra 4 fakülte bulunuyor. Maslak Kampüsünde 2 Enstitü, Güzel Sanatlar Fakültesi ve 2 Meslek Yüksekokulu var. Yirmi bölüm ve otuzu aşkın programa sahibiz. Şu anda dört bini aşkın önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencimizle eğitiminizi sürdürüyoruz.

2013 yılında 600 mezun verdik. Ve 1.248 yeni IŞIKLI'ya bugün Hoşgeldiniz diyoruz. Toplam öğrenci sayımız 4.500'e ulaştı. Ancak bizim amacımız sayı değil; nitelik… Önce İyi İnsan… Üniversitemizi bilinçli seçtiğinizi görüyoruz, doğru yerdesiniz, IŞIK Ailesine katılmayı seçtiğiniz için sizi bir kez daha kutluyor, verimli ve başarılı bir öğretim yılı dileklerimle tekrar Hoşgeldiniz diyorum…"

Ardından Prof. Dr. Nafiye Güneç KIYAK; Alternatif Enerjili Güneş Arabaları Formula G Yarışında Vakıf Üniversiteleri arasında Birincilik başarılarından dolayı Apollon Solar Car Ekibine ödüllerini takdim etti.

Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sabri Arık öğrencilere hitaben yaptığı konuşmasında; "Üniversite öğrenimini sadece bir diploma almak için yapılan bir eğitim olarak görmeyin. Özellikle mesleklerin globalleştiği günümüz dünyasında, alacağınız diplomanın yanında kendi yeteneklerinize uygun formasyonlar kazanmaya çalışın.

Çünkü mezun olduktan sonra karşınıza çıkabilecek fırsatları lehinize çevirebilmeniz için mesleki donanımızın güçlü olması gerekir. Bu nedenle üniversitedeki öğrencilik yıllarınızı çok iyi değerlendirmeniz gerekir." dedi.

İktisadi ve İdari Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kaytaz konuşmasında; "Işık Üniversitesinin akademik yapısı ve sunduğu imkânlar üst düzeydedir. Öğrencilerin bu imkânları kullanması ve zorlaması gereklidir. Ayrıca, Işık Üniversitesinin uluslararası bağlantıları güçlüdür. Erasmus dışında da yaşayan bağlantıları vardır. Öğrenciler program ve planlarını bu bağlantılardan yararlanmak üzere yapmalıdır." dedi.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Aran da hoş geldiniz konuşmasında; "Akademik yılımıza üniversite yaşamına yeni başlayan gençlerle bu güzel ortamda başlıyoruz. Bugüne kadar, üniversitede geçireceğiniz 4-5 yılın önemini sizlere anlatan çok kişi olmuştur. Ve sizler için şu an en önemli sorun: bu yılları, hem başarılı bir kariyer için gerekli donanımı edinerek, hem de keyifli geçirmek için en uygun planı yapmak olacaktır. Keyifli geçen günler her zaman hatırlayacağınız güzel anılar olacak, bunun yanında akademik başarılarınız sizleri mesleki kariyerinizde yükseklere taşıyacaktır." diyerek öğrencilere başarılı olmaları için bazı ipuçları verdi.

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yavuz KOŞANER de konuşmasında; "2013-2014 Akademik yılına Mimarlık ve Tasarım Fakültesi yeni açılımlar ile girmiştir. Fakülte bünyemizde Mimarlık programı yanı sıra İç Mimarlık, Türkçe Mimarlık ve Peyzaj Mimarlığı bölümleri açılmış ve öğrenci kabul edilmiştir. Kıvanç ile belirtmek gerekir ki; Fakültemiz bölümlerine, beklentilerimiz üzerinde başvuru olmuş, özellikle Mimarlık programında tam kontenjanı doldurmamızın yanı sıra; ÖSYM puanı 400 ve üzerinde olan öğrencilerimizin tercihi olmuştur. Böylesine seçkin ve bilinçli tercih yapan öğrencilerimiz için yönetimin ve akademik kadromuzun her türlü gerekli olanağı sağladığını da vurgulamayı bir görev biliyorum." dedi.

Öğrenci Konseyi Başkanı Barış Balcıoğlu ise yeni Işıklılara Hoş geldiniz dedikten sonra sözlerine şöyle devam etti; "Bu sene Üniversitemizin en kalabalık senesini yaşamaktayız. Işık bir meşale yolculuğudur. Eğitimin yolculuğu, İYİ İNSANLARIN yolculuğu… 2013 girişli arkadaşlarımız da bu meşaleyi taşıyan son neferler olacaklar. Üniversitemizin bu en kalabalık döneminde sizlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Eğitimde, bilimde sanatta ve sporda daha önde bir üniversite olmayı amaçlamalıyız. Misyonumuzda bu var ve en önemlisi bizlere ismimizi veren Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'e olan borcumuz var. Türkiye ATAMIZIN emanet ettiği biz gençlerin ellerinde yükselecek. Hepimize bu meşale yolculuğunda başarılar diliyorum."

Aynı zamanda Maslak Kampüsünde Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melih Boydak yaptığı açılış konuşmasında ise; Öğrencilerin Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine girmekle ayrıcalıklı bir üniversiteye girdiklerini, Türkiye'nin alanında en birikimli hocalarından ders alacaklarını ve bu nedenle edindikleri bilgi birikimiyle başarılı bir uygulama, yönetim ve akademik yaşamları olacağını belirterek; Türkiye'nin seçkin bir grubu olan IŞIK Ailesine katılmalarının, bu ailenin meslek yaşamlarında etkin dayanışma ve katkıları olacağını ekledi.

İlgili Dosyalar