Etkinlikler

Paylaş

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, aramızdan ayrılışının 74. yılında, sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz...

Ata'mızın aramızdan ayrılışının 74. Yıldönümü sebebiyle; Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü'nde 10 Kasım Töreni gerçekleştirildi. Törene Akademik ve İdari Işık Üniversitesi personelinin yanı sıra, çok sayıda Işık Üniversitesi öğrencisi de katıldı.

Maslak Kampüs Konferans Salonu'nda yapılan törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, konuşmalara geçildi. Atatürkçü Düşünce Kulübü Başkanı Ülgen Ülgezen "Öğrenci Gözüyle Atatürk" konulu konuşmasında şunları söyledi:

"Atatürk'ün ve 10 Kasım'ın bütün Türkiye için önemi çok büyük ama Feyziye Mektepliler için bir kez daha büyük. Sebebi de şudur; Hepinizin bildiği gibi Feyziye Mektepleri, Atatürk'ün hayatında bir durak olmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Ve Işık Üniversitesi'ni anlatırken, Işık adını bize Ata'mızın vermiş olmasının gururunu yaşıyor ve bunu her fırsatta gururla dile getiriyoruz."

Ardından, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melih Boydak; "Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 74. yılında, sevgi, saygı ve özlemle anmak için toplanmış bulunuyoruz..." diyerek sözlerine başlarken yazdığı şu dizelerle devam etti:

"Yıldızlar sessiz kaysa da

Işık yüklü bir acı saplanır yüreğe

O yıldızlar ki

Aydınlığa güneş ömrümce..."

Prof. Dr. Melih Boydak; konuşmasında yabancıların gözüyle Atatürk'ü anlatırken, O'nun büyük bir deha, evrensel bir lider olduğunu da vurguladı.

Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nafiye Güneç KIYAK ; "Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü; ülkesi ve dünya için yaptıkları, başarıları, reformist ve yenilikçi kişiliği, fikirleri, öngörüleri, barışa ve insanlık değerlerine katkıları ve bağlılığıyla, tüm dünyanın saygısını kazanmış bir lideri; Mustafa Kemal Atatürk'ü sevgi ve saygıyla anıyoruz." diyerek sözlerine başladı.

Konuşmasında Atatürk ile Feyziye Mektepleri Vakfı'nın yollarının ilk kez 1885 yılında Selanik'te kesiştiğini belirten Prof. Dr. Nafiye Güneç KIYAK, Kurtuluş Savaşı'ndan sonra 1934 yılında Atatürk'ün Feyziye Mektepleri'ne Işık Okulları adını verdiğini belirtti. Prof. Dr. Nafiye Güneç KIYAK, "Işık Üniversitesi olarak, Feyziye Mektepleri Vakfı'nın bir temsilcisi olarak; adımızı bizlere miras bırakan Ata'mızı bugün sevgiyle, saygıyla ve özlemle anıyoruz." diyerek konuşmasını bitirdi.

Törene konuk konuşmacı olarak katılan, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı ve İstanbul Üniversitesi Eski Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Özdemir de, Atatürk'ü bizzat görmüş bir insan olarak, Cumhuriyet döneminden bahsederek sözlerine başladı. Konuşmasında, Atatürk'ü tüm yönleriyle anlatırken; bütün dünya tarafından takdir edilen, mucize bir lider olduğunu, hümanist kişiliğini ve ölümünden günümüze neler değiştiğini anımsattı. Sakladığı Atatürk fotoğraflarını da bizzat salona göstererek sözlerine son veren Prof. Dr. Coşkun Özdemir, Işık Üniversitesi'nde üçüncü kez konuk olmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirirken, Işık Üniversitesi öğrencileri ile tekrar bir araya gelmek istediğini de belirtti.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 74. yılında, sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz...

İlgili Dosyalar