Etkinlikler

Paylaş

Devinim Sergisi Galeri Işık Teşvikiye'de Açıldı

Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin düzenlediği Devinim Sergisi, Galeri Işık Teşvikiye'de sanatseverlerle buluştu. Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci ve mezunlarının eserlerinin yer aldığı serginin açılışı, opera sanatçısı Burcu Gülcan Değirmenci'nin Nazım Hikmet Oratoryosu'ndan seslendirdiği kesitler ve Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi ünlü dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu'nun canlı dokuma performansıyla gerçekleştirildi.

Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Devinim Sergisi, farklı disiplinlerdeki iki sanatçının ortak canlı performansıyla açıldı. Feyziye Mektepleri Vakfı CEO'su Koray Tulgar, Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Mimar Kâmil Özkartal, Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Cemal İbiş, bölüm başkanları, öğretim üyeleri ve öğrencilerin yanında çok sayıda sanatsever davetlinin de katıldığı açılışta; Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi ve dünyaca ünlü dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu, Nazım Hikmet Korosu solistlerinden opera sanatçısı Burcu Gülcan Değirmenci'nin Nazım Hikmet Oratoryosu'ndan seslendirdiği kesitler eşliğinde dokuma yaptı. Sergide Fırat Neziroğlu için bir de sürpriz doğum günü kutlaması yapıldı.

Serginin açılış konuşmasını yapan Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eva Şarlak, "Güzel Sanatlar Fakültemiz, sergimizin ismine de ilham kaynağı olan daimi bir devinim süreci içinde. Bu süreç eserleri, eserler yeni süreci, yeni süreç de yeni eserleri oluşturuyor. Sergimizdeki eserler, böyle bir devinim sürecinin sonucu olarak ortaya çıktı. Bu eserlerde imzası bulunan mezunlarımızın, üniversitemizde aldıkları eğitim ışığını dünyada ve ülkemizde yaymaya devam edeceklerinden eminim" dedi.

"İnsanlığın iyi hissetme ihtiyacı hiç değişmedi"

Açılışta davetlilere hitap eden Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal İbiş ise, sanatın gerçek hayatla insanın iç dünyası, duyguları ve hayalleri arasında kurduğu en önemli köprülerden biri olduğunu vurguladı. İnsanlık tarihi boyunca üretilen ve biriktirilen bilginin gücüyle, son yüzyılda bilim ve teknolojide büyük bir sıçrama gerçekleştirildiğine dikkat çeken Rektör Cemal İbiş, "Ancak bütün bu teknik gelişmelere karşın; insanlığın içinde saklı ve tüm maddi kavramların ötesinde, anlamaya, anlamlandırmaya, iyi olmaya ve iyi hissetmeye olan ihtiyacı hiç değişmedi" dedi. Rektör Cemal İbiş, "Sanat iyi hissettirir, hatta iyileştirir. Bu nedenle sanatı anlamak, ona ilgi duymak, katkı sağlamak hepimiz için temel bir gereksinim. Çünkü sanat; dünyayı anlamanın ve yorumlamanın en güzel yollarından biri" diye konuştu.

"Sanat dünyamızın yeni üyelerini kutluyorum"

Kuruluşundan bu yana geçen 133 yılda bünyesinden birçok sanatçı çıkaran Feyziye Mektepleri Vakfı'nın, 'önce iyi insan' yetiştirme misyonunun hayata geçmesinde sanat eğitimine ayrı bir önem verdiğini vurgulayan Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal İbiş, "Vakfımızın çatısı altında; aynı misyonla tesis edilen üniversitemiz de 23 yıldır bu misyona uygun geniş bir yelpazede, bilim ve sanat odaklı eğitim ve öğretim hizmeti sunmaya devam ediyor. Bugün açılışını yaptığımız Devinim Sergisi de; hem mezunlarımızın ve öğrencilerimizin eserlerini bir araya getirmesi hem de bu eserlerin sanatseverlerle buluşması açısından önemli bir sergi. Sanat dünyamızın yeni üyeleri genç sanatçılarımızı kutluyorum" dedi.

Açılışın ardından Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal İbiş ile Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eva Şarlak tarafından Fırat Neziroğlu ve Burcu Gülcan Değirmenci'ye çiçek takdim edildi.

İlgili Dosyalar