Etkinlikler

Paylaş

Usta Tasarımcılar 'İç Mimarlık Paneli'nde Konuştu

Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, Türkiye'nin dünya çapında ödüllü tasarımcılarının katıldığı ve tüm yönleriyle İç Mimarlık mesleğinin ele alındığı panel düzenledi. Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü'nde düzenlenen 'İç Mimar?' başlıklı panele, her biri ulusal ve uluslararası ödüle sahip iç mimar ve tasarımcı olan Atilla Kuzu, Tanju Özelgin ve Levent Çırpıcı konuşmacı olarak katıldı. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerinin ilgiyle izlediği panelin açılış konuşmasını ise Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eva Şarlak yaptı.

Dekan Şarlak'ın açılış konuşmasının ardından panelin moderatörlüğünü yürüten Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serpil Özker, İç Mimarlığın, 20 yüzyıl başlarında ABD'de temelinde sanat ve mimarlığın olduğu bir uzmanlık alanı olarak yapılandığını hatırlatarak, günümüzün artan gereksinimleriyle birlikte modern meslekler arasına girdiğini kaydetti.

'Mesleki anlam kargaşası yaşanıyor'
Türkiye'de mobilya ya da mekân tasarımını bilinçli şekilde ele alan tasarımcı sayısının azlığına dikkat çeken Doç. Dr. Serpil Özker, "Dünya pazarında, Türk tasarımının bir akım haline dönüşmediği sürece, kendinden bahsettirmesi oldukça zor görünmektedir. Kendi kültürünü yorumlamak, toplumun özelliklerini iyi bilip gelecek yıllara onu aktarmak, daha iyiye götürmek tasarımcıların gelenek ve modern arasında kurmaları gereken köprü için önemlidir. Uluslararası platformda, Türk tasarımcılar, isimlerini çok fazla duyuramamakta, ancak bireysel tasarımlar sunan çok az sayıda tasarımcıdan söz etmek mümkün olmaktadır.  İç Mimar ya da iç mimarlığın tanımı çok net bilinememekle birlikte ülkemizde meslek sorunlarında sürekli bir anlam kargaşası yaşanmaktadır" diye konuştu. Özker, Türk mobilya ve mekân tasarımına özgün tasarım fikirleri ile öncülük eden ulusal ve uluslararası platformda ödül alan önemli isimlerin katıldığı panelin amacının; İç Mimar kim ve ne yapar? sorularına mümkün olduğunca yanıt aramak olduğunu kaydetti. 

Ustalardan önemli tavsiye: Mesleğinizi severek yapın
Panel katılımcıları Atilla Kuzu, Tanju Özelgin ve Levent Çırpıcı ise öğrencilere yaptıkları sunumlarda, İç Mimarlık mesleğine başladıkları günden bugüne uzanan zaman diliminde mesleki gelişim süreçlerini öğrencilerle paylaşarak, kendi tasarımlarından örnekler sundu. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği panelin soru cevap kısmında ise her üç panelist de öğrencilerden gelen sorulara detaylı yanıtlar vererek, İç Mimarlık ve Mimarlık arasındaki farkları, yeni mezun İç Mimarlarda gördükleri belirgin eksiklikleri, stajyerlerde aradıkları özellikleri, mezunlarda görmek istedikleri program becerileri ve mesleğin geleceği hakkındaki görüşlerini paylaştı. Panelistlerin öğrencilere en önemli tavsiyeleri ise; "mesleğinizi severek yapın", " iyi olmak değil çok iyi olmak", "farklı, özgün, yaratıcı olun" oldu. 

Katılımın çok yüksek olduğu, yaklaşık 4 saat süren panelin bitiminde konuşmacılara Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eva Şarlak tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. 

İlgili Dosyalar