Endüstriyel Tasarım Bölümü

Endüstriyel Tasarım Bölümü

Endüstriyel Tasarım Bölümü 2018-2019 Eğitim/Öğretim Yılı Güz Dönemi itibariyle eğitimine Şile Kampüsü'nde devam edecektir. Halihazırda bölüme kayıtlı olan öğrenciler ise, eğitimlerini Maslak Kampüsü'nde tamamlayacaktır.


2007 senesinde Güzel Sanatlar Fakültesi altında Endüstri Ürünleri Tasarımı adıyla kurulan bölümümüz, 2014 yılı itibari ile Mimarlık ve Tasarım Fakültesi'ne dahil olarak Endüstriyel Tasarım adını almıştır.   


Endüstriyel tasarım, ihtiyaçlar doğrultusunda her türlü ürün ve sistemi algısal, estetik ve işlevsel bütünlüğüyle ele alarak yenilikçi çözüm üreten yaratıcı bir meslektir. Endüstriyel tasarımcılar, endüstriyel üretimin geçerli olduğu otomotiv, beyaz eşya, ev ve ofis mobilyaları, kent mobilyaları, elektrikli ev aletleri, iletişim teknolojileri, ev gereçleri, kişisel aksesuarlar, ambalaj, aydınlatma gibi çok geniş bir sektörel alanda hizmet verirler.


Lisans düzeyinde Türkçe eğitim veren bölümümüz, sektörde deneyim sahibi öğretim kadrosuna sahiptir. Proje sınıflarımızın yanı sıra maket atölyesi, bilgisayar laboratuvarları ve endüstriyel seramik atölyesinde çeşitli dersler alan öğrencilerimiz, 3. sınıftan itibaren eğilimlerine göre ''Etkileşim Tasarımı", "Tasarım Yönetimi", "Yat Tasarımı", "Otomotiv Tasarımı", "Mobilya Tasarımı", "Kent Mobilyaları Tasarımı", "Ambalaj Tasarımı", "Seramik ve Kalıp Teknolojileri" gibi seçmeli derslerle farklı dallarda uzmanlaşmaları için yönlendirilmektedir.


Çeşitli sektör kuruluşları ile işbirliği yapan bölümümüz; ortak geliştirilen proje çalışmalarının yanı sıra düzenlenen sergi, konferans, fuar, üretim gezileri ve zorunlu stajlar ile öğrencileri çalışma hayatına hazırlamayı hedeflemektedir. Öğrencilerimiz aldıkları eğitim sonucu bugüne dek çeşitli yarışmalarda derece elde etmişler, yurtiçi ve yurtdışında birçok farklı üniversitede yüksek öğrenimlerine devam etmekte, sektörde çeşitli firmalarda tasarım faaliyetlerini yürütmektedirler.Blog Facebook                                                                                                                    

Duyurular ve Etkinlikler