Kapat

Engelli Öğrenciler Birimi

Geri

Sevgili Öğrencimiz,

Işık Üniversitesi'ne hoş geldiniz. Sizleri yeni kurulan bir birimimiz hakkında bilgilendirmek istiyorum. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı 20 Haziran 2006 tarih ve 26204 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Yükseköğretim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği"ni çıkarmıştır. Yönetmeliğin 8. maddesi gereğince diğer üniversiteler gibi Işık Üniversitesi de 05.11.2009 tarihi itibari ile Engelli Öğrenci Birimi'ni kurmuştur. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın 14.09.2009 tarih ve 4471 sayılı yazıları uyarınca kurulan bu birimimiz, Yrd. Doç. Dr. Ödül CELEP, Yrd. Doç. Dr. Meltem TÜRKÖZ, Öğretim Görevlisi Aslı SARAÇOĞLU, Spor ve Kültür İşleri Daire Başkanı Gökmen Ertem'den oluşmaktadır.

Işık Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi'nin amacı; üniversitemizdeki engelli öğrencilerimizin öğrenimleri, kampüs ve yurt yaşamları sırasında engelleri nedeniyle karşılaşacakları zorlukları en aza indirmek ve engellerin ortadan kaldırılmasında ilgili taraflar arasında işbirliği sağlamaktır. Birim; engelli öğrenciler, öğretim elemanları ve personele de eşit erişim hakkı ve destek verebilmek için imkanlar yaratmayı kendine amaç olarak belirlemiştir ve üniversitede engellilik konusunda farkındalığı artırabilmek için uğraş vermektedir. Herhangi bir sağlık sorunu (gözle görülen veya görünmeyen) bir öğrencinin Işık Üniversitesi'ndeki akademik veya sosyal yaşantısını engelliyor ise o öğrenci "engelli"dir. Karşılaşabileceğimiz engel grupları şunlardır:

  • Görme Engelliler
  • Fiziksel Engelliler
  • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
  • Öğrenme Güçlükleri
  • Psikiyatrik/Psikolojik Sorunlar
  • Konuşma ve Dil Sorunları
  • İşitme Engelliler ve Sağırlık
  • Travmatik Beyin Hasarları
  • Diğer Engel Grupları (kronik hastalıklar gibi)

Engelini (özürünü) Engelli Öğrenci Birimi'ne bildirip tespit ettirmek veya ettirmemek öğrencinin kararıdır. Engelli Öğrenci Birimi tarafından ancak tespit edilen öğrencilere istekleri doğrultusunda destek verilecektir.

Engelli bireyleri ve herkesi içine alacak şekilde kısıtlamasız bir üniversite yaratmak çevremizdeki her bireyin katılımını gerektirmektedir. Engelli Destek Birimi çalışmalarında engeli olsun ya da olmasın siz öğrencilerimizi de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Eğitim-öğrenim yaşantınızda başarılar dilerim.

Prof. Dr. Cemal İbiş
Rektör

İletişim:

Tel: (0212) 286 49 11 / 2043

E-posta