Kapat

Işıklı Fikirler Yarışması

Geri

Işıklı Fikirler yarışması, Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü tarafından geliştirilen "İnovasyon: Yaratıcılıktan Girişimciliğe" başlıklı ve geniş kapsamlı bir projenin parçasıdır. İlk kez 2012 yılında düzenlenmiş olan "Işıklı Fikirler İnovasyon ve Girişimcilik Yarışması" ile öğrencilerin geliştirdikleri inovatif girişimleri ve iş fikirlerini hayata geçirmeleri, FMV Işık Okulları mezunlarının projelerde mentör olarak görev almaları ve melek yatırımcıların desteği ve danışmanlığı ile projelerin uygulamaya dönük olarak geliştirilmesi hedeflenmiştir.

2012 yılında ilk kez düzenlenen "Işıklı Fikirler" İnovasyon ve Girişimcilik Yarışması'na Işık Üniversitesi ve Işık Liselerinde sadece 2 ay içerisinde geliştirilen toplam 56 başvuru yapılmıştır. 56 proje başvurusunun 29'u Işık Üniversitesi öğrencilerinden gelirken, 27 proje ise lise öğrencilerinden gelmiştir.

Bilişim, sağlık, turizm, enerji, kamu hizmetleri, gıda, eğitim, ulaşım gibi çok çeşitli sektörlere özgün projeler geliştirilen yarışmada yapılan yarı final elemeleri sonucunda 56 proje başvurusundan ilk 10'a giren projeler belirlenmiştir. Finale kalan bu gruplar, 26-27 Mayıs 2012 tarihlerinde Işık Liseleri ve Işık Üniversitesi mezunlarının gönüllü olarak katıldığı ve projelere danışmanlık yaptığı 'mentörlük kampına' katılmaya hak kazanmıştır.

Yarışmada finale kalan gruplar şunlardır:

  1. The Engineers:
    • Onur Kayanpınar (FMV Işık Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Makina Müh. Bölümü 4. Sınıf öğrencisi)
    • Yahya Yalçın (FMV Işık Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Makina Müh. Bölümü 4. Sınıf öğrencisi)
    • Çağatay Korzay (FMV Işık Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektronik Müh. Bölümü 3. Sınıf öğrencisi)
  2. Car-Işık
    • Haki Çakmak (FMV Işık Üniversitesi, İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü 3. Sınıf öğrencisi)
    • Oğuz Tecimer (FMV Işık Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 4. Sınıf öğrencisi)
    • Can Üçgöz (FMV Işık Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektronik Mühendisliği Bölümü 4. Sınıf öğrencisi)
  3. 3. BY
    • Berke Alpay (FMV Erenköy Işık Lisesi, 11. sınıf öğrencisi)
    • Yiğit Önalan (FMV Erenköy Işık Lisesi, 11. sınıf öğrencisi)
  4. Medya Fabrikası
    • Murat Soydan (FMV Işık Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektronik Müh. Bölümü 2. Sınıf öğrencisi)
    • Özgür Hazar (FMV Işık Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Yazılım Müh. Bölümü 2. Sınıf öğrencisi)
    • Emre Şaşmaz (FMV Işık Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Müh. Bölümü 1. Sınıf öğrencisi)
  5. Brothsister
    • Çağdaş Tümer (FMV Işık Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü 2. Sınıf öğrencisi)
  6. InnoGuru
    • Alp Türeci (FMV Işık Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektronik Müh. Bölümü 4. Sınıf öğrencisi)
    • Kıvanç Çakmak (FMV Işık Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektronik Müh. Bölümü 4. Sınıf öğrencisi)
  7. Çift Sarmal
    • Çağlar Sayın (FMV Işık Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, 4. Sınıf öğrencisi)
    • Yiğit Güneli (FMV Işık Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, 4. Sınıf öğrencisi)
  8. Triple Venom
    • Dilara Cansu Köken (FMV Işık Üniversitesi, İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü 2. Sınıf öğrencisi)
    • Onur Aşkın (FMV Işık Üniversitesi, Uluslararası Ticaret, 3.Sınıf)
    • Eren Bilgin (FMV Işık Üniversitesi, İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü 4. Sınıf öğrencisi)
  9. Lucky Care
    • Damla Ersan (FMV Işık Üniversitesi, Uluslararası Ticaret, 4.Sınıf)
  10. ES
    • Mustafa Engin Sezerli (FMV Ayazağa Işık Lisesi, 10.sınıf öğrencisi)
  11. Kedigiller
    • Yiğit Güneli (FMV Işık Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, 4. Sınıf öğrencisi)
    • Güngör Koçak (FMV Işık Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, 4. Sınıf öğrencisi)
    • Eren Tantekin (Sabancı Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, 4.Sınıf öğrencisi)

Yarışma kapsamında gönüllü olarak destek vermiş mentörlerimiz;

  • Aleksi Komorosano (Etiqadd, Kurucu Ortak)
  • Alpaslan Gence (Alcatel - Lucent Turkey, Teknik Destek Mühendisi),
  • Barış Taşçıoğlu (Petrol Ofisi, İstasyon Bölge Müdürü),
  • Begüm Buğdaycı (Kobay Deney Hayvanları Laboratuarı A.Ş., Yönetim Kurulu Başkanı),
  • Prof.Dr. Can Fuat Delale (Işık Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü)
  • Cihan Sonüstün (Marlet Reklam, Reklamcı – Direktör),
  • Cüneyt Kolcuoğlu (Wellness Home, Wellness Coach),
  • Emre Yenal (Alcatel - Lucent Turkey, Bilişim),
  • Erhan Ak (Gilan, Finans Müdürü),
  • İlkim Sancaktaroğlu (Nissan Otomotiv, Genel Müdür Yardımcısı)
  • İnanç Akalın (HergunerBilgenOzeke, Hukuk),
  • İnanç Mısırlıoğlu Ekmekçi (Ceviz İletişim)
  • Serkan Somay (İltek Media, Art Direktör)
  • Yrd.Doç.Dr. Umut Ekmekçi (Işık Üniversitesi İnsan ve ToplumBilimleri Bölümü Öğretim Üyesi)

Yarışmanın 28 Mayıs 2012 tarihinde yapılan finalinde birinci olan Triple Venom isimli grup, Microsoft'un ev sahipliğinde ABD Silikon Vadisi, Microsoft ofisi ve önde gelen yatırım şirketlerinin ziyareti, Türkiye'de Microsoft Yazılım Geliştirme Ekibi ve GMY ile öğlen yemeği, ikinci grup olan Car-Işık isimli grup İngiltere'de Microsoft ve İngiltere'nin önde gelen AR-GE merkezlerinden Warwick Manufacturing Group'u (WMG) ve Jaguar, Tata gibi şirketlerin Ar-GE departmanlarını ziyaret, üçüncülüğü paylaşan InnoGuru ve LuckyCare ise Arçelik, Vestel ve Arzum şirketlerini ziyaret ve dereceye giren tüm gruplar Windows 8, Windows Azure, Windows Phone eğitimlerine özel davet kazanmışlardır.