Kapat

Fizik Bölümü

Geri

Fizik Bölümü, öğrencilerinin temel fizik araştırmalarında veya çağdaş fiziğin yüksek teknolojideki uygulamalarında görev alabilmelerini sağlayacak uluslararası düzeyde bir lisans eğitim programı sunmaktadır. Bu nedenle öğrencilerimiz, yaratıcılığı ve üretkenliği ön plana çıkaran akademik bir ortamda, araştırmaya yöneltilerek lisansüstü programlara hazırlanmaktadır. Öğrenci kontenjanımızın tamamı %100 bursludur.

Lisans programının ilk iki yılında temel fizik dersleri ile yoğun bilgisayar ve matematik dersleri yer almaktadır. Daha sonraki yıllarda ileri düzeyde bir fizik eğitimi verilmekte, elektronik, bilgisayar ve matematik dallarında sunulan seçmeli dersler ile öğrencilere, iş yaşamının farklı alanlarında istihdam edilebilme imkanı da yaratılmaktadır. Başarılı öğrencilere mühendislik ve diğer temel bilim dallarında yandal (YAP) ve çift anadal (ÇAP) olanakları sunulmakta ve böylece onların modern fizik bağlantılı ileri teknolojiler ile disiplinlerarası alanlarda kendilerini geliştirmelerine olanak sağlanmaktadır. Ayrıca, öğrencilerimiz, Erasmus öğrenci değişim programları kapsamında, bir dönem veya bir akademik yıl boyunca, eğitimlerini İngilizce olarak Avrupa'daki anlaşmalı üniversitelerde sürdürebilirler.

Fizik Bölümü'nde fonksiyonel ince filmler, mikro ve nano yapılar, radyasyon fiziği ve arkeolojik tarihleme, deneysel parçacık fiziği ve dinamik sistemler ve kaos alanlarında deneysel veya teorik araştırmalar yapılmaktadır.